UNIV.GOLDIS ICIM INCA SE CAUTA: 61-47 CU TYMES TIMISOARA

Univ Goldiş ICIM nu a forţat foarte mult în meciul cu BCM Tymes Timişoara, contând pentru etapa a doua a Ligii Naţionale de baschet, dar nici nu a făcut un joc prea bun. La fel de adevărat este că replica formaţiei de pe Bega a fost neaşteptat de curajoasă, cu sârboaica Pesovic vârf de lance. Fără Engelman şi Nagy, ambele cu probleme medicale dar şi în absenţa canadiencei Plouffe, echipa arădeană a început greu primul joc din campionat în faţa propriilor suporteri. Ex-arădeanca Diana Moraru a reuşit în debut două triple consecutive, iar Timişoara a prins curaj, intrând chiar în avantaj după primul sfert, 15-18!

Replică bună a bănăţencelor

Milovanovic a dat startul revenirii Aradului în meci, iar la pauza mare scorul era, totuşi, destul de strâns, 36-30 pentru ICIM. Jocul gazdelor a fost la fel de slab şi în sfertul trei, pierdut la limită, 13-14, iar timişorencele începeau să spere chiar la surpriză. Numai că în ultimul sfert, muştruluite serios de Araujo, „galben-albastrele” şi-au amintit că sunt mari favorite. În ciuda victoriei la 14 puncte diferenţă, scor final 61-47 (15-18, 21-12, 12-13, 13-4), Univ.Goldiş ICIM a confirmat faptul că încă se caută, iar relaţiile de joc sunt departe de a fi sudate. O victorie conturată abia în ultimele zece minute, dar tot ce contează e că trupa lui Jose Araujo a bifat a treia victorie din tot atâtea meciuri în Liga Naţională.

Dedicaţie pentru familia Urban

Echipa a dedicat succesul preşedintelui clubului, Marcel Urban şi soţiei sale, Bianca, care astăzi a născut-o pe Ivona, a doua fetiţă a lor. Urmează o săptămână grea pentru arădence, cu deplasări la Sfântu Gheorghe şi Alexandria, meciuri care vor reflecta mai bine nivelul la care se află în momentul actual Univ.Goldiş ICIM.

Arad: Milovanovic 21 (1×3), Simmons 14, Fussell 11 (1×3), Broomfield 8, Mercea 4, Crăciun 3. Au mai jucat: Brosovszky, Demeter

Timişoara: Pesovic 19 (2×3), Krnjetin 10, Moraru 8 (2×3), Erak 6, Stoiedin 2, Karakasevic 2. Au mai jucat: Dumitrache, Geleriu, Zidaru.