UNIV.GOLDIS ICIM CASTIGA LA BRNO SI ESTE LIDER IN LIGA EUROPEI CENTRALE

Univ. Goldiș ICIM Arad îşi continuă seria pozitivă în Liga Europei Centrale, unde a obţinut a treia victorie din tot atâtea meciuri. Arădencele s-au impus cu 69-63 (19-14, 20-14, 15-14, 7-14) în deplasarea de la Brno, cu Valosun, meci contând pentru etapa a patra a grupei B. Fără Milovanovic, care nu a făcut deplasarea şi cu Mercea şi Demeter rămase doar pe bancă, vicecampioana României s-a impus fără prea mari emoţii în Cehia. Canadianca Plouffe a fost cea mai activă, dar toate fetele care au bifat minute şi-au trecut numele pe lista marcatoarelor. Gazdele au pus probleme doar în ultimul sfert, când au dat semne de revenire, insuficient însă pentru a pune în pericol victoria Aradului. Pentru ICIM au punctat: Plouffe 18, Simmons 15, Engelman 13, Nagy 6, Fussel 5, Broomfield 6, Brosovsky 4 şi Crăciun 2. Cu victoria din Cehia, echipa arădeană devine liderul grupei B, cu 6 puncte. Pentru „galben-albastre” urmează marele derby din campionat, cu CSM Târgoviște, meci programat duminică, ora 18:30, la Sala Polivalentă din Arad.