UNIV.GOLDIS ICIM ARE O ADVERSARA SURPRIZA, IN SEMIFINALA LIGII EUROPEI

Aseară a avut loc ultima partidă din faza grupelor Ligii Europei Centrale la baschet, iar arădencele și-au aflat adversara din semifinală. Pentru ultimul loc disponibil între cele mai bune patru echipe s-au înfruntat două echipe din Cehia. Basketball Nymburk s-a impus în deplasare în faţa celor de la Kara Trutnov, scor 77-76, după o repriză de prelungiri. În urma acestui rezultat, cehoaicele termină grupa A pe locul 2 și vor înfrunta în penultimul act, primul loc din grupa B, Univ.Goldiş ICIM Arad. Nymburk ocupă locul 4 în campionatul Cehiei, cu un bilanţ de 10 victorii şi cinci înfrângeri, iar în lot are şi cinci straniere: două americance, o jucătoare draftată în WNBA din Bahamas şi două slovace. Nymburk a fost învinsă în grupă de două ori de CSU Alba Iulia, scor 89-51 şi 74-61.

Au scăpat de Trutnov

În cealaltă semifinală a Ligii Europei se înfruntă CSU Alba Iulia şi Piestanske Cajky, din Slovacia. Turneul final este programat în perioada 7-8 martie, iar locaţia urmează să fie stabilită în zilele următoare. Vicecampioana Românei și-a manifestat dorinţa de a organiza turneul final al Ligii Europei Centrale, dar favorită la licitaţie este gruparea slovacă din Cajky, care nu a organizat până acum evenimentul. Aradul a triumfat de două ori în Liga Europei Centrale, în 2011, când a şi găzduit turneul final şi în 2013, iar de două ori a devenit vicecampioană, în 2012 şi 2014.