UNIV.GOLDIS ICIM A INCHEIAT ANUL CU O VICTORIE LA TIMISOARA

BCM Tymes Timişoara a pus neaşteptat de multe probleme baschetbalistelor de la Univ.Goldiş ICIM, în pierdere de turaţie pe acest final de an. Meciul de astăzi, care a contat pentru etapa a 15-a a Ligii Naţionale, ultima din 2014, a început prost pentru “galben-albastre”, care au alergat după egalare până la pauza mare, Simmons şi colegele sale fiind conduse surprinzător cu 20-11 sau 30-22. După două sferturi era totuşi 43-37 pentru ICIM, iar Jose Araujo şi-a certat serios jucătoarele la vestiare. Meciul a revenit pe făgaşul normal în partea a doua, când echipa arădeană a reuşit să îşi asigure victoria, după un joc mult mai exact în sfertul trei. Finalul a fost însă la fel de modest pentru vicecampioana României, care se gândea probabil şi la vacanţă.

Doar pe locul 4 după 15 etape

S-a terminat BCM Tymes Timişoara – Univ.Goldiş ICIM Arad 65-82 (20-15, 17-28, 14-24, 14-15). Au marcat: Timişoara – Pesovic 20 (2×3), Kinjetin 9, Erek 8, Jovotic 7 (1×3), Meisinovic 7, Moraru 6, Stoiedin 4 şi Karaksunovic 4; Arad – Brosovszky 21(3×3), Engelman 20 (2×3), Plouffe 16, Simmons 14 (2×3), Broomfield 9, Crăciun 2. Univ.Goldiş ICIM încheie acest an în afara podiumului, clasându-se pe locul 4, cu 27 de puncte, la egalitate cu Alba Iulia şi la un punct distanţă de primele două clasate, CSM Târgovişte şi Sepsi Sfântu Gheorghe.