Un nou caz de femicid: o femeie de 35 de ani, ucisă în bătaie de concubin

Un nou caz de femicid: o femeie de 35 de ani, ucisă în bătaie de concubin
Un nou caz de femicid a avut loc în județul Iași, unde o femeie în vârstă de 35 de ani a fost ucisă în urma unor agresiuni comise de concubinul său.
Polițiștii Secției nr. 9 Poliție Rurală Hârlău au fost sesizați că o femeie ar fi fost agresată fizic de partener. La fața locului, echipajele au găsit victima decedată.
Bărbatul bănuit de comiterea faptei, în vârstă de 45 de ani, a fost identificat și condus la audieri. Potrivit datelor oficiale, între cei doi au existat conflicte și în trecut.
În luna august 2025, instanța a emis un ordin de protecție în favoarea femeii, însă acesta a fost revocat în septembrie. După acel moment, nu au mai fost înregistrate sesizări sau plângeri între cei doi.
În cauză a fost deschis un dosar penal pentru omor. Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile analizează toate circumstanțele producerii faptei, inclusiv istoricul relației și modul în care au fost aplicate măsurile legale anterioare.