Un tânăr din Arad și-a dat în judecată vecina dintr-un motiv de-a dreptul incredibil! Acesta le-a cerut magistraților să o oblige pe tânăra de 23 de ani să-i devină amantă.
Deși pare a fi mai degrabă un subiect de cancan, problema cu pricina a devenit subiectul unei reclamații cât se poate de serioase ce constituie o premieră pentru justiția din România.
Astfel, bărbatul s-a plâns că femeia „întreține relații intime cu toți" și nu înțelege de ce pe el îl refuză. Tânărul descrie cu lux de amănunte ce l-a determinat să ajungă la judecată, conform stirileprotv.ro. Cu două săptămâni înainte de a depune reclamația, într-o după-amiază de duminică, el era în vizită la vecină și se uita la televizor, când ea i-a apărut în față foarte decoltată, cu pantaloni scurți, ca să "se vadă tot".
"Se pensa în oglindă, se ruja și îi vorbea provocator reclamantului așezându-se în fata acestuia, uzând de expresii pornografice". Reclamantul a atins-o dându-i de înțeles ce vrea, însă ea l-a refuzat, dar în schimb "și-a chemat un amant de 17 ani", iar pe el l-a dat afară.
Judecătoria Lipova a invocat din oficiu caracterul nelegal al solicitării. "A avea o amantă, ca relație socială de profunzime intimă, este o situație care contravine adeseori moralității celor mai multe tipuri de comunitate umană și care, deși neprevăzută de lege, nu este nici interzisă, însă, prin interpretarea normelor care reglementează drepturile personalității rezultă că nu există nici o normă care să fondeze pretenția unui reclamant, nesatisfăcut în dorința lui, de a obține satisfacția obligării unei persoane pârâte la predarea vieții sale intime acestuia. Numai voința liberă, reciproc asumată de doi oameni, fără concursul legii și sub auspiciile moralității, pot crea o conviețuire intimă în afara căsătoriei", se precizează în sentință.
Foto: psychologies.ro