Un alt utist, decisiv sub tricolor: Rareș Pop a marcat golul victoriei României U19!

Zi excelentă pentru fotbaliștii UTA-ei convocați la echipele naționale. După Cristian Mihai, care a marcat golul victoriei pentru România U21, Rareș Pop a fost și el decisiv pentru naționala U19, în meciul contra Croației, câștigat de „tricolori” cu 1-0. Utistul a intrat pe teren în minutul 63, în locul lui Caragea și zece minute mai târziu a deviat în poartă mingea trimisă din corner de Mazilu. În prelungiri, arădeanul putea să facă „dubla”, dar a ratat o ocazie uriașă, din postură de singur cu portarul Hlapcic.

România a încheiat grupa de la Turul de Elită pe locul 2, cu 6 puncte, la egalitate cu liderul Turcia (care a cedat astăzi cu 0-2 în fața Germaniei), însă a ratat calificarea la turneul final al EURO din cauza rezultatului direct nefavorabil. Turcii merg la competiția din Irlanda de Nord, care se va disputa în perioada 15-28 iulie.

România: 12. Frănculescu – 2. Aioanei (3. Chinteș 80′), 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza-cpt. – 18. Florea (20. Stancovici 63′), 8. Raicu, 7. Dulcea – 11. Mazilu (16. Rădulescu 88′), 9. Stan (19. Kodor 63′), 17. Caragea (10. Pop 63′). Rezerve: 1. Răfăilă – 14. Moraru, 22. Șoptirean. Selecționer: Adrian Dulcea

Croația: 1. Buljan (12. Hlapcic 18′) – 18. Pesch, 13. Vrbanac, 4. Cvetko, 2. Hodak (3. Majdandzic 82′) – 6. Pavic (19. Kavelj 82′) – 8. Panic, 10. Vrbancic-cpt. – 11. Brajkovic – 9. Koscevic (16. Jakac 64′), 20. Matkovic (7. Canjuga 64′). Rezerve: 5. Caic, 14. Vuskovic, 15. Utrobicic, 17. Majic. Selecționer: Sinisa Orescanin.