Ultimele teste înainte de EURO 2024, victorii clare pentru Spania, Serbia și Ungaria

Naţionalele de fotbal ale Ungariei şi Danemarcei au câştigat meciurile amicale pe care le-au disputat sâmbătă, pe teren propriu, înainte de EURO 2024, împotriva Israelului, respectiv a Norvegiei, echipe care au ratat calificarea la turneul final ce va avea loc între 14 iunie şi 14 iulie.

La Debrecen, Ungaria s-a impus cu 3-0 în faţa Israelului, scorul final fiind stabilit când trecuse mai puţin de jumătate din prima repriză. Barnabas Varga, atacantul lui Ferencvaros, a marcat în minutele 19 şi 22, după ce tot el pasase decisiv la reuşita din minutul 11 a lui Roland Sallai, jucătorul lui Freiburg.

Ungaria va debuta la EURO 2024 pe 15 iunie împotriva Elveţiei, după care va întâlni pe 19 iunie Germania, gaza competiţiei, iar pe 23 iunie va primi replica Scoţiei, în Grupa A.

La Copenhaga, Danemarca a câştigat cu 3-1 împotriva Norvegiei. Gazdele s-au deprins rapid la 2-0, în urma golurilor marcate de Pierre-Emile Hojbjerg, fotbalistul lui Tottenham, în minutul 12, şi Jannik Vestergaard, de la Leicester (21). Norvegia a punctat prin vedeta sa, Erling Haaland, atacantul lui Manchester City. Yussuf Poulsen, jucătorul lui RB Leipzig, a stabilit scorul final în ultimul minut.

Danemarca va evolua în Grupa C de la EURO 2024, unde va avea ca adversare Anglia, Serbia şi Slovenia. La EURO 2020, Danemarca a ajuns în semifinale, fiind eliminată de Anglia.

Altă participantă la EURO 2024, Slovenia, a fost ţinută în şah sâmbătă de Bulgaria, scor 1-1, la Ljubljana. Bulgaria, care nu va fi prezentă la EURO 2024, a deschis scorul în minutul 4, din penalty, prin Kiril Despodov, elevul lui Răzvan Lucescu la PAOK Salonic. Egalitatea a fost adusă după zece minute de Andraz Sporar, fotbalist care evoluează tot în Grecia, la Panathinaikos.

În Grupa C de la EURO 2024, Slovenia va debuta duminica viitoare contra Danemarcei.

Bulgaria încheiase la egalitate, 0-0, meciul amical de marţi împotriva României, jucat pe Stadionul Steaua din Bucureşti.

Naţionala de fotbal a Serbiei a încheiat pregătirile pentru EURO 2024 cu o victorie cu 3-0 împotriva Suediei, într-un meci disputat sâmbătă la Stockholm, informează Reuters.

Sergej Milinkovic-Savic a deschis scorul în minutul 18. Suedia, care a ratat calificarea la EURO 2024, l-a introdus la pauză pe Alexander Isak şi şi-a creat mai multe ocazii, însă Aleksandar Mitrovic a majorat diferenţa în minutul 60, înainte de a fi înlocuit de Dusan Tadic, care a închis tabela în minutul 70.

Cu golgheterul record al Suediei, Zlatan Ibrahimovic, golgheterul all-time al naţionalei Suediei, a fost printre cei 46.956 de spectatori din tribune, după meci fiind organizată o ceremonie în onoarea sa.

La EURO 2024, care va avea loc în Germania, Serbia va juca în Grupa C, urmând să întâlnească Anglia, Slovenia şi Danemarca.

Naţionala de fotbal a Croaţiei a învins-o pe cea a Portugaliei cu scorul de 2-1, într-un meci de pregătire pentru EURO 2024, disputat sâmbătă pe Stadionul Naţional de lângă Lisabona, relatează AFP.

Croaţia a jucat mai bine decât Portugalia, care a prezentat un unsprezece de start destul de apropiat de echipa sa tip, cu excepţia titularizării lui Goncalo Ramos în atac în locul ui Cristiano Ronaldo, ce a ajuns doar vineri în cantonamentul Portugaliei.

Croaţia a deschis scorul în minutul 8, când Luka Modric a transformat un penalty dictat după un fault comis de Vitinha asupra lui Mateo Kovacic.

Selecţionerul Portugaliei, spaniolul Roberto Martinez, a efectuat la pauză patru schimbări care au dat rapid roade, Diogo Jota egalând în minutul 48. Vicecampioana mondială din 2018 a înscris golul victoriei în minutul 56 prin Ante Budimir.

La EURO 2024, Portugalia a fost repartizată în Grupa F, alături de Cehia, Turcia şi Georgia, în timp ce Croaţia va juca în Grupa B, cea mai dificilă, din care mai fac parte Spania, Italia şi Albania.

Mijlocaşul Pedri a marcat două din golurile cu care naţionala de fotbal a Spaniei a surclasat-o sâmbătă pe cea a Irlandei de Nord, cu 5-1, la Palma de Mallorca, în ultimul său amical înainte de EURO 2024, informează Reuters.

Irlanda de Nord a deschis suprinzător scorul prin Daniel Ballard în minutul 2. Pedri, în minutul 12, cu un şut de la distanţă, şi minutul 29, a reuşit primele sale goluri pentru echipa reprezentativă. Celelalte goluri ale Spaniei au fost semnate de Alvaro Morata (minutul 18), Fabian Ruiz (35) şi Mikel Oyarzabal (60).

Spania va debuta pe 15 iunie la EURO 2024, împotriva Croaţiei, după care va întâlni Italia şi Albania în Grupa B.

Naţionalele de fotbal ale Elveţiei şi Austriei au remizat, scor 1-1, în ultimul lor meci amical înainte de EURO 2024, disputat sâmbătă în oraşul St. Gallen, scrie Reuters.

Austria a început mai bine şi a condus după golul reuşit în minutul 5 de mijlocaşul ofensiv Christoph Baumgartner. Golul egalării a fost înscris în minutul 26 de fundaşul dreapta Silvan Widmer.

Elveţia va debuta la EURO 2024 împotriva Ungariei, pe 15 iunie, după care va întâlni Scoţia şi Germania, gazda competiţiei, în Grupa A. În Grupa D, Austria va primi replica Franţei, una din favoritele turneului final, pe 17 iunie, apoi va evolua împotriva Poloniei şi Olandei.