UEFA A DESCHIS O PROCEDURĂ DISCIPLINARĂ ÎMPOTRIVA ROMÂNIEI

UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva României, după ce suporterii elevilor lui Anghel Iordănescu au aprins torţe pe stadion, după golul marcat de Bogdan Stancu, în minutul 18 al partidei cu Elveţia, încheiată la egalitate, scor 1-1.
România şi Elveţia au terminat la egalitate, scor 1-1, al doilea meci disputat la Campionatul European. La doar o zi după încheierea partidei, UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva României. Motivul este legat de faptul că suporterii români au aprins torţe pe stadion, după golul marcat de Bogdan Stancu, din penalty, în minutul 18.

Şi Ungaria se află în aceeaşi postură tot din pricina torţelor aprinse de fanii maghiari, la meciul împotriva Austriei.

Pe durata acestui Campionat European, Rusia a mai fost anchetată de UEFA din pricina incidetelor produse de fanii ruşi la meciul cu Anglia. Federaţia Rusă a fost amendată cu 150.000 de euro pentru incidentele provocate de către suporterii săi în timpul meciului cu Anglia, iar în comunicatul UEFA se arată că Rusia a fost descalificată cu suspendare, ceea ce înseamnă că naţionala antrenată de Leonid Slutşki va fi eliminată de la Campionatul European la următorul incident de acest gen.

Sursă: mediafax.ro