Ucraina va fi adversara tricolorilor, la EURO 2024! Georgia și Polonia merg și ele la turneul final

Selecţionata de fotbal a Ucrainei va fi adversara României în Grupa E la EURO 2024, după ce a învins echipa Islandei cu scorul de 2-1, marţi seara, la Wroclaw (Polonia), în finala play-off-ului B. Islandezii au deschis scorul prin Albert Gudmundsson (30), dar Ucraina a reuşit să întoarcă scorul în repriza secundă, prin golurile înscrise de Viktor Ţîgankov (54) şi Mihailo Mudrik (84). În semifinale, Ucraina a învins Bosnia-Herţegovina cu 2-1, la Zenica, după un final incredibil. Gazdele au deschis scorul prin autogolul lui Mikola Matvienko (57), care a deviat centrarea lui Dedic. Ucraina a crezut în şansa ei şi a reuşit să întoarcă scorul pe final. Roman Iaremciuk a egalat (85) la doar patru minute de la intrarea sa pe teren, iar Artem Dovbik a marcat golul victoriei (88), din centrarea aceluiaşi Iaremciuk. La turneul final din Germania (14 iunie-14 iulie), România va debuta chiar contra Ucrainei, pe 17 iunie, la Munchen, după care va înfrunta Belgia, pe 22 iunie la Koln, şi Slovacia, pe 26 iunie la Frankfurt.

Georgia s-a calificat în premieră la Campionatul European!

Naţionala de fotbal a Georgiei s-a calificat în premieră la un Campionat European, după ce a învins selecţionata Greciei cu 4-2, la loviturile de departajare, marţi seara, la Tbilisi, într-un play-off pentru EURO 2024. Echipa antrenată de francezul Willy Sagnol va evolua în Grupa F la turneul final din Germania (14 iunie-14 iulie), alături de Portugalia, Turcia şi Cehia. Cele două echipe nu au reuşit să marcheze în timpul regulamentar sau prelungiri (0-0), astfel că totul s-a decis la loviturile de departajare, unde pentru gazde au transformat Kocioraşvili, Davitaşvili, Dvali şi Kvekveskiri, în timp ce pentru greci au înscris Masouras şi Bouchalakis. Mikautadze a ratat de la georgieni, iar Bakasetas și Giakoumakis, de la greci.

Polonezii au avut nevoie de lovituri de departajare, la Cardiff

Selecţionata de fotbal a Poloniei s-a calificat la EURO 2024 (14 iunie-14 iulie), după ce a învins echipa Ţării Galilor cu 5-4, la loviturile de departajare, marţi seara, la Cardiff, în finala play-off-ului A, în care scorul a fost ”alb”, 0-0, atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri. Eroul polonezilor a fost portarul Szczesny, care a apărat ultima lovitură de la 11 metri, executată de James. Până atunci, pentru polonezi au transformat Lewandowski, Szymanski, Frankowski, Zalewski şi Piatek, iar pentru galezi, Davies, Moore, Wilson şi Williams. Polonia va evolua în Grupa A, alături de Olanda, Austria şi Franţa.

(sursă: agerpres)