Turris, arbitraj favorabil şi cu UTA. Primul lor gol, suspect de ofsaid

Argeșul a atacat dur arbitrajul din meciul cu Turris Oltul, 0-0, joc contând pentru prima etapă a play-off-ului Ligii 2. Trupa lui Ionuţ Badea a evoluat în inferioritate din minutul 48 în meciul cu teleormănenii, după ce arbitrul Lucian Rusandu l-a eliminat pe mijlocașul Andrei Panait, decizia dovedindu-se una controversată și considerată total eronată de fostul arbitru internațional și șef CCA Ion Crăciunescu. ”Nici nu mai contează dacă a fost greşeală sau rea intenţie la eliminarea lui Panait, pentru că echipa FC Argeş a fost privată timp de o repriză de un om în teren. Sacrificiul jucătorilor nu-l poate compensa nimeni. Faptul că n-am pierdut şi am câştigat un punct, este rezultatul unei munci de echipă, dar privată de ceea ce ar fi trebuit să facem în teren 11 la 11. Noi, antrenorii, muncim, facem strategii, gândim şi punem presiune pe jucători. Sunt chestiuni normale. Sunt doar cinci meciuri şi orice detaliu contează. Ne dorim ca arbitrajele să fie corecte, pentru că la primul meci, maestrul Ion Crăciunescu a avut o reacţie mai mult decât dură la adresa centralului partidei, coleg de-al său. Nu se poate să avem gol anulat pe nedrept şi eliminare de o asemenea manieră”, au spus, în cor, Bogdan Stoica și Ionuț Badea, potrivit fcarges-pitesti.ro.

Argeşul se simte furată, iar Mioveniul atacă şi ea arbitrajul

Turris a avut parte de un arbitraj foarte bun pentru o deplasare şi la Arad, împotriva UTA-ei. Spunem asta pentru că primul gol s-a marcat dintr-o poziţie suspectă de ofsaid (în transmisiunea TV s-a dat o singură reluare), înclinând să credem că mai mult a fost decât nu a fost. Tuşierul nu a ridicat însă steagul şi Turris egala într-un moment important al jocului. Dacă penalty-ul primit a fost clar, la fel de bine se putea acorda lovitură de la 11 metri şi pentru UTA, în prelungirile partidei, la o neglijenţă a unui fundaş advers, dar centralul Marian Barbu nu a acordat nimic.  Putem spune că Turris este favorita arbitrilor după primele două etape din play-off, alături de Rapid, avantajată şi ea la Mioveni. Niculescu et.company acuză pe bună dreptate eliminarea lui Raul Costin și neacordarea unui ”roșu” la Alami, la o intrare aeriană din spate asupra lui Anghelina, în care l-a făcut KO pe mijlocaș.

Ne întrebăm ce se întâmplă la Comisia Centrală de Arbitraj, scrie CS Mioveni într-un comunicat semnat de conducerea clubului. Ce rost mai are să se continue această competiţie”, se mai întreabă șefii echipei argeșene, acuzâd lipsa de”sportivitate, imparţiabilitate şi corectitudine din partea cavalerilor fluierului” prin ”momente penibile cu eliminări şi decizii de toată jena arătate de arbitri în aceste două meciuri din play-off.