Ţucudean a sărbătorit alături de campioni! CFR, victorie de palmares cu FCSB

CFR Cluj a învins-o aseară pe FCSB, scor 2-0 și a sărbătorit câștigarea celui de-al patrulea titlu consecutiv și al șaptelea din istorie. Victoria a fost însă doar una de palmares, în condiţiile în care formaţia din Gruia îşi asigurase deja, matematic, titlul de campioană cu o etapă înainte, după victoria de la Botoşani. Ardelenii au câştigat şi ultimul meci al sezonului, în faţa marii rivale la titlu, venită la Cluj într-o formulă experimentală, dar cu golgheterul Tănase în primul „11”. Campioana a dominat autoritar meciul, a înscris de două ori, prin Gîdea, în minutul 14 şi Rondon, în minutul 64, dar a mai ratat şi alte ocazii mari, Costache trimiţând de două ori în bară, iar Deac ratând un penalty! Prezența fanilor în tribune a făcut și mai frumoasă sărbătoarea câștigării titlului. Arădeanul George Țucudean, de trei ori campion cu CFR Cluj, a luat şi el loc în tribune şi s-a bucurat alături de clujeni. Atacantul crescut de Atletico și lansat în fotbalul mare de UTA s-a retras din activitate în urmă cu un an, pe fondul unor probleme de sănătate.

Bălgrădean şi arădeanul Panin, printre campioni

Printre cei care și-au pus medaliile de campioni la gât și au ridicat deasupra capului trofeul se numără și Cristi Bălgrădean, fost portar și la UTA și arădeanul Cristian Panin, team managerul „alb-vișiniilor”. Panin este cel mai titrat ceferist, cu 15 trofee obţinute de-a lungul timpului în calitatea lui de jucător şi apoi de oficial al CFR-ului. Sărbătoarea campioanei a continuat în noapte, mult după ultimul fluier, cu multă şampanie, foc de artificii, şedinţe foto şi apoi o petrecere aşa cum se cuvine. CFR Cluj a încheiat play-offf-ul la nouă puncte peste rivala FCSB, deşi la finalul sezonului regulat bucureştenii erau lideri ai Ligii 1! Ardelenii au depăşit UTA la numărul de titluri, şapte la număr şi deţin acum titulatura neoficială de „Campioană a Provinciei”, nume sub care ani la rând a fost alintată „Bătrâna Doamnă”.

(foto: fanatik)