Triplă servită: Şoimii Lipova e ca şi promovată în Liga a III-a!

Campioana judeţului Arad, Şoimii Lipova, a făcut spectacol în prima manşă a barajului pentru promovarea în Liga a III-a. Echipa pregătită de Flavius Sabău – antrenor cu un merit important la performanţa şoimilor – s-a impus cu 6-1, în deplasare, pe terenul bihorenilor de la Diosig Bihardioszeg, câştigând la scor de tenis, la o diferenţă la care poate nici cei mai optimişti suporteri ai “şoimilor” nu se aşteptau. Fotbalistul crescut de UTA, cu o adevărată explozie la Lipova, Kevin Trabalka, a marcat cinci goluri, cealaltă reușită purtând semnătura lui Pașcu. Interesant e faptul că gazdele au deschis scorul, în minutul 12, prin Zadori, dar apoi Lipova s-a dezlănțuit, încheind în mare măsură, conturile la promovare, încă după prima repriză, când scorul era 1-4. În partea a doua, Trabalka a mai marcat de două ori și s-a terminat 1-6, iar visul celor de la Șoimii devine realitate.
Trabalka, eroul Lipovei!
Returul din 24 iunie, de la Zăbrani, va fi doar formal, chiar şi antrenorul adversarei, Zoltan Vig, urându-le celor din Lipova baftă în Liga a III-a! Cu eventul asigurat, Şoimii Lipova serveşte o triplă de efect pentru fotbalul arădean, destul de serios avariat după ce Sebişul a ratat, din nou, promovarea în Liga a II-a, dar mai ales după ce UTA a pierdut iar la baraj, irosind o nouă mare şansă de a accede în Liga 1. Cu preşedintele clubului, Radu Pop în frunte, sprijinit şi de primărie, Lipova a tăcut şi a făcut, iar fiesta poate începe pe valea Mureşului, mai ales că şi noul stadion e aproape gata!

Diosig: Gheţe – Szucs (Hodișan), Karacsony, Marc, Arsene – Ember, Zadori – Gado, Jurcă (Hegeduș), Sfîrlea – E.Popa.
Lipova: Bujor – Kocsis (Pantea), Calvin, Pașcu, Tomuț – Piţ, (Cotoc), Bier, S. Popa (Bercu), Filimon – Vasinc (Simion), Trabalka.
Arbitri: Marius Chioran – Petrică Cîmpeanu și Marius Bălan (toți din Cluj). Observatori: Iulian Spătaru (Timișoara) şi Teodor Biriș (Hunedoara).