Tricolorii, imperiali în Austria! Mirel Rădoi obține prima sa victorie ca selecționer

by Florian Popa

România obține o victorie importantă , 3-2 în Austria, după un meci fantastic reușit de tricolori.

Este prima victorie ca selecționer pentru Mirel Rădoi care a făcut schimbări în rimul 11 după semieșecul cu Irlanda de Nord. Denis Alibec a rămas titular și a deschis scorul după un contraatac purtat de Florinel Coman.

Golul egalizator al lui Baumgartner nu i-a descurajat pe tricolori care s-au dezlănțuit după pauză. Dragoș Grigore și-a făcut cel mai frumos cadou de ziua lui, iar Alex Maxim a majorat scorul cu o execuție superbă. Golul lui Onisiwo a sporit suspansul în ultimele 10 minute, dar tricolorii au rezistat cu brio și au sărbătorit succesul la Klagenfurt.

Pentru tricolori urmează în Liga Națiunilor meciul din deplasare cu Norvegia de pe 11 octombrie. Nordicii s-au impus cu 5-1 în Irlanda de Nord.

Sursa: digisport.ro