Trei medalii arădene pe tatami, la Cupa României

Oradea a fost gazda Cupei României la judo pentru seniori, competiție la care Aradul a avut trei medaliaţi. Printre ei s-a numărat şi Beata Kabat (CSM Arad), sportivă pregătită de Ionel Lazăr. Deşi bolnavă la ora concursului, arădeanca a cucerit în cele din urmă argintul la categoria +78 de kilograme. “Nu s-a simţit bine, a făcut şi slăbire şi a din păcate a pierdut finala. Dacă era aptă 100%, câştiga fără probleme. Sperăm să poată participa, în perioada următoare, la o Cupă Mondială”, ne-a declarat antrenorul sportivei arădene, Ionel Lazăr. Tot la Cupa României, CSM Arad a mai fost reprezentat de Andreea Bertel, care s-a clasat pe locul 5, ratând de puţin medalia de bronz.
La aceeaşi competiţie de la Oradea, Duşan Mraz şi Robert Nagy, ambii de la CS Universitatea Arad, au cucerit medalii de bronz. Dan Mraz, tot de la CSU Arad, s-a clasat pe 5. Sportivii sunt pregătiți de Mihai Telechi și Arpad Nagy.