Trei foști utiști au marcat în weekend, în prima etapă a anului din Liga a II-a

S-a reluat și Liga a II-a la fotbal, cu etapa a 17-a, prima din acest an și antepenultima a sezonului regulat. La Slobozia, fostul căpitan al UTA-ei Ciprian Rus a fost la locul potrivit la o fază încâlcită în careul Stelei, marcând pentru 1-1 în disputa cu CSA Steaua, încheiată tot la egalitate, 2-2. Unirea Slobozia are șanse bune de a accede în play-off, ocupând locul 4, cu 30 de puncte. Un play-off pe care Poli Iași și l-a asigurat deja, după succesul cu 4-1 în fața celor de la CS Comunal Șelimbăr. Printre marcatori s-a aflat și un alt fost utist, Cătălin Hlistei, care a înscris în minutul 47 pentru 3-0. Poli Iași ocupă locul 2 în clasament, cu 34 de puncte, la egalitate cu liderul Steaua și nu mai poate rata play-off-ul, cu două runde înainte de finalul sezonului regulat.

Rus, Hlistei și Jebari și-au trecut numele pe lista marcatorilor

În fine, ex-utistul Jebari a marcat și el sâmbătă, în Csikszereda – Progresul Spartac, scor 2-2. Fostul mijlocaș al echipei arădene a punctat pentru 2-0 în minutul 36 și părea să asigure o victorie importantă în cursa pentru play-off. Ilfovenii au egalat însă la ultima fază, în prelungiri și ciucanii nu mai sunt acum la mâna lor în lupta pentru primele șase locuri, ocupând poziția a șaptea, cu 26 de puncte, la unul în spatele Buzăului. Etapa se încheie astăzi pe stadionul Arcul de Triumf, cu disputa dintre Dinamo și Unirea Constanța, bucureștenii având șansa să urce pe locul 6 cu o victorie la trei sau mai multe goluri diferență. (foto: liga2.ro)