Trei divizionare arădene continuă în Cupa României: Crișul, Pecica și Ineul au acces în turul doi

Trei din cele patru divizionare terțe arădene, AC Ineu, Progresul Pecica și Crișul Chișineu Criș au avansat în turul doi al Cupei României la fotbal. În duelul arădean al primului tur din faza națională, ACB Ineu s-a impus la penalty-uri în deplasarea de la Cermei, după 1-1 în timpul regulamentar și 2-2 în prelungiri. Adrian Piț, respectiv Mouhamed Toure au stabilit scorul primelor 90 de minute. Rămași în zece oameni, ineuanii păreau că vor ceda lupta, Radu Popa făcând 2-1 în prelungiri. Toure a realizat însă „dubla” și a dus meciul la loteria penalty-urilor. Și aici s-a mers cap la cap mult timp, zărăndanii având mai multă precizie într-un final, 12-11 după lovituri de departajare! Cermeiul pregătit de Roland Nagy și Radu Popa a jucat în formula: Sas – Siminiceanu, P.Pavel, D.Lazăr, Hațegan – Ghuiruțan (75 Bulzan), Vasilcin, Piț, Gruiescu (55 R. Popa) – Mateucă (46 Țurcanu) – Grigore (46 Andrieș), în vreme ce Ineul lui Cristi Sculici a răspuns cu: Tulcan – Voștinar, Clipotă, R. Șerban, Nica – Zdrențan (100 Goia), Ndoye (75 Miculaiciuc), Spătaru (46 Kone), Călin (46 Banam, 112 V. Roșu), Udrescu – Toure.

Ineul s-a impus la penalty-uri în duelul arădean cu Cermeiul

Crișul Chișineu Criș avansează și ea mai departe în Cupă, după un meci mult mai complicat decât părea. Echipa (re)preluată de Adrian Abrudean a fost egală după 90 de minute, 1-1 în deplasare, cu divizionara de Liga 4 Bihor, Diosig Bihardioszeg. Codoban a deschis scorul pentru gazde în minutul 27, tot el ratând în partea a doua un penalty. Crișul a egalat în cele din urmă în minutul 88, prin Codrea, iar în cele două reprize de prelungiri s-a dovedit mai proaspătă din punct de vedere fizic, atacantul Marian Codrea reușind hatrickul! Abrudean a început cu: Malița – Pașca, A. Pavel (46 Cahill), Burlă – Haloș, Susan, Șerengău (46 Buza), Siminic (46 Deta) – Prună (110 Cleuță), M.Codrea, Covaci (46 Clej).

Calificări în deplasare pentru Crișul și Pecica, în 9 august intră și Lipova

Progresul Pecica s-a calificat și ea în faza următoare, după victoria cu 1-0 de la Avântul Periam, gol marcat din penalty în minutul 26 de căpitanul Mirel Arsene, la un fault în careu comis asupra lui Novac. Dan Stupar a început meciul în formula: Zamfir – Moraru (87 T. Bodri), Gomboș, Nasiru, Aldan Arsene, Avalumun (87 F. Nortey) – Borcea (40 L. Bodri), Răchită (83 Bănățan) – Novac. Turul doi al Cupei României se dispută săptămână viitoare, în 9 august, fază în care intră în competiție și cea mai bună divizionară arădeană de Liga a III-a a ultimului sezon, Șoimii Lipova.