Trei clasări pe podium pentru judoka CSM-ului, la Naţionalele U12 şi U14 (FOTO)

Etapele finale ale concursurilor naţionale de judo destinate copiilor sub 12 şi 14 ani, cu 553 de sportivi la start, au avut loc în perioada 3-5 iunie, la Braşov, de unde judoka de la CSM Arad s-au întors acasă cu trei medalii, dintre care una de aur, una de argint şi una de bronz. Medalia de aur a fost obținută de judoka Alin Tincu la nivelul de vîrstă U 14, categoria de greutate -60 Kg, antrenor Dorin Drimbe, ajutat de Arpad Nagy, argintul i-a revenit Melinei Roșca la U12, categoria -28 kilograme, antrenată de Gabriela Botaş și Ionel Lazăr, iar bronzul a fost obţinut de Andrei Barta la U12, categoria de greutate -38Kg, antrenat de Gabriela Botaș și Ionel Lazăr. De evidențiat sunt şi prestaţiile sportivilor Rareş Roșca şi Karina Erdodi, care au pierdut meciul pentru medalia de bronz.

Drimbe: „Clubul nostru, printre fruntaşele judoului românesc!”

„A fost o competiţie la care a fost schimbat regulamentul de arbitraj, astfel că foarte mulți judoka nu au reușit să se obișnuiască cu noul regulament. Până și arbitri nu au fost de acord cu acest nou regulament, care la sesizările mai multor antrenori, se va discuta în comitetul director al FR judo pentru modificarea acestuia. Dar sportivii de la CSM Arad au reuşit şi de această dată să obţină rezultate excepţionale. Acestea situează din nou clubul nostru printre cluburile fruntaşe ale judoului românesc”, spune antrenorul Dorin Drimbe. Urmează o vacanță mult dorită, pentru ca în lunile august – septembrie să se revină cu forţe proaspete pentru a începe o nouă etapă de pregătire.