Trei arădeni sunt semifinalişti în Cupa României! Viitorul Pandurii, surpriza din Liga 2

Astra Giurgiu, învingătoare cu un 3-0 clar în faţa divizionarei secunde Petrolul şi surpriza Viitorul Pandurii, echipă de Liga a II-a, s-au calificat şi ele în semifinalele Cupei României, acolo unde Craiova îşi asigurase „biletele” încă de marţi. Arădenii Roberto Bodea și Paul Copaci au fost integraliști pentru trupa gorjeană, iar ex-utistul Buia a fost înlocuit în minutul 64. În duelul 100% de ligă secundă din sferturile Cupei, trupa lui Flavius Stoican a întors rezultatul de pe Cluj Arena în ultimele 20 de minute, după un penalty contestat şi uşor acordat şi apoi cu o eliminare a lui Luchin, în tabăra lui „U”. Pentru gorjeni este o calificare în premiră în penultimul act al Cupei!

Formaţia pregătită de Costel Enache eliminase UTA în optimi, 2-1 şi visa la o calificare în finala competiţiei „KO”. Arădeanul Albert Stahl a intrat în joc pentru Astra în minutul 66, iar fostul utist Romario Moise a evoluat 71 de  minute pentru ploieșteni. Astăzi este programat ultimul meci al sferturilor, cel dintre divizionara secundă Dunărea Călăraşi şi Dinamo.

Dunărea Călărași – Dinamo

Toate partidele sunt transmise în direct de Digi Sport 1, Telekom Sport și Look Sport.