TRAIAN BASESCU: ELENA UDREA NU MINTE. AM INCREDERE IN EA

TRAIAN BASESCU: ELENA UDREA NU MINTE. AM INCREDERE IN EA
Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, luni, că Elena Udrea nu minte şi că nu a auzit în timpul mandatului său că a luat bani, subliniind că are încredere în ea şi în justiţie, dar va recunoaşte "indiscutabil" decizia judecătorilor, dacă aceştia vor decide că este vinovată. Întrebat cum comentează "acuzele" că justiţia a aşteptat să-şi termine mandatul pentru a începe anchetarea penală împotriva Elenei Udrea, fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, luni seara, la TVR, că este "o minciună" şi că nu a avut nicio informaţie până la încheierea mandatului că "ar fi implicată în lucruri ilegale". Referitor la Gala Bute, Traian Băsescu a subliniat că Elena Udrea "nu a fost chemată vreodată să dea o declaraţie, să dea explicaţii". Băsescu a precizat că nu va intra "în corul mediatic care se desfăşoară acum la adresa Eeleni Udrea, mai ales că mâine acest om se prezintă în faţa judecătorilor", pentru a nu încerca să influenţeze vreo decizie. "Cred că orice aş spune despre dosare, că-i Microsoft, că-i Gata Bute, i-ar face un deserviciu", a spus el. "Am încredere în acest om. Când un judecător va spune că e vinovată, voi recunoaşte indiscutabil decizia judecătorilor. Dar deocamdată discutăm de o fază premergătoare", a mai spus fostul preşedinte. Referitor la faptul că împotriva Elenei Udrea există nouă solicitări pentru începerea urmăririi penale şi pentru arestare preventivă, Traian Băsescu a spus: "Recunosc că e o situaţie de Guinness Book, e aşa o avanlanşă, pentru care trebuie să fii extrem de tare să rezişti, să ai un caracter foarte puternic, să fii extrem de tare să rezişti". Fostul preşedinte a susţinut că, aşa cum o cunoaşte, Elena Udrea este "un om care nu minte şi în care poţi să ai încredere". "Eu n-am auzit-o pe femeia asta vorbind de bani, să ia bani să facă ceva, sunt 11 ani de când colaborez cu ea şi am şi investit enorm încredere şi politic", a spus Băsescu. Totodată, Băsescu a mai spus că el are încredere în Elena Udrea şi în justiţie. În ceea ce priveşte acuzaţiile aduse de Udrea unor persoane de la vârful SRI şi DNA, Traian Băsescu a precizat că "fiecare are dreptul să spună ce crede şi ce ştie" şi că este datoria instituţiilor statului să ancheteze astfel de suspiciuni”. Sursa: mediafax.ro