Tot mai bună-i iarba de “afară”: UTA a executat revelaţia Ligii 1, chiar la ea acasă!

UTA şi-a confirmat, astăzi, statutul de specialistă a deplasărilor chiar şi în fieful uneia dintre cele mai bune gazde din acest sezon, revelaţia Academica Clinceni, formaţie clasată pe locul 5 înaintea rundei a 21-a! Doar CFR Cluj şi FCSB câştigaseră până acum pe terenul ilfovenilor, doar că arădenii s-au impus mai clar. S-a jucat pe o vreme de primăvară, dar pe un teren la fel de execrabil, poate chiar şi mai rău decât cel de la Arad, doar că aici vorbim de o comună ce nu are stadion nou, făcut cu 14 milioane de euro. Dar asta nu e o scuză, joacă tot în Liga 1 şi trebuia să punctăm acest capitol. Un alt aspect important ar fi că Balint a putut alinia, după mult timp, cel mai bun “11”, iar asta s-a şi văzut în teren şi pe tabelă. De cealaltă parte, ex-polistul Poenaru a încercat câteva improvizaţii şi nu a aliniat cea mai bună formulă, jucători altădată titulari de drept, precum Pashov, Cebotaru sau Gardoş, luând loc doar pe banca de rezerve. UTA-ei îi place să marcheze la extremele meciurilor, ori în primele, ori în ultimele secunde, iar asta s-a confirmat şi astăzi, la Clinceni. Două din achiziţiile iernii aveu să creeze cel mai rapid gol de până acum al actualei stagiuni din Liga 1, în secunda 27! Vorobjovas a recuperat o minge la 40 de metri, apoi a aruncat o minge peste apărarea visătoare a gazdelor, iar Liviu Antal a profitat de gafa portarului Vâlceanu, ieşit inoportun dintre buturi, marcând în poarta goală de la 12 metri. A fost primul gol al lui Antal în tricoul “Bătrânei Doamne”, dar un gol-record! Hamidou Keita, de la Botoșani, deținea recordul celui mai rapid gol, marcat în secunda 56 al meciului cu Dinamo, 4-0. Odată intrată în avantaj, UTA a făcut ce ştie ea cel mai bine, să se apere aglomerat şi atent, pe două linii şi să contraatace periculos. Un scenariu perfect, care avea să dea roade până la final.

Victorie-record: Antal, prima reuşită la UTA şi cel mai rapid gol din Liga 1!

Ilfovenii aveau să domine autoritar prima repriză, cu posesie net superioară şi două ocazii mari chiar pe finalul reprizei. Dar arţăgoasa şi disciplinata “Bătrână Doamnă” i-a lăsat prea puţin spaţiu de manevră adversarei sale. În minutul 43, Iacob a scos incredibil şutul lui Rusescu, din doar trei metri, pentru ca la cornerul rezultat, şutul lui Chunchukov să fie blocat in extremis de Erico, la doar cinci metri. O primă parte în care Balint a rămas fără Antal şi Tomozei, ambii accidentaţi. Tot gazdele şi-au creat prima mare şansă din mitanul secund, Iacob boxând greu mingea trimisă cu capul de Rusescu. Pe contraatac, rapidul Buhăcianu avea să iasă la rampă pe o fază exact pe placul său. Scăpat singur de la mijlocul terenului, jucătorul UTA-ei şi-a depăşit în viteză un adversar, centrând apoi perfect din careu pentru juniorul Denis Rusu, care nu avea cum să rateze din doar cinci metri, 0-2! Gazdele au cerut penalty în minutul 60, când Erico a jucat evident mingea cu mâna, dar chiar la limita careului. În ultima jumătate de oră s-a jucat pe contre, formaţia gazdă aruncându-se în atac în condiţiile în care nu mai avea nimic de pierdut. Dobrescu, singur în careu la vreo şapte metri, a scăpat pe sub picior o minge la doar câţiva metri, pentru ca Simo să îl ia la ţintă pe Vîlceanu în minutul 71. Roger nu l-a mai iertat însă pe portarul ilfovenilor peste două minute, când în urma unui alt contraatac fulgerător, Denis Rusu i-a pasat brazilianului în centrul careului, iar acesta a marcat cu un şut plasat la colţul lung.

Specialista deplasărilor loveşte din nou, iar duminică e loc de prima victorie din 2021

Centralul Mladinovici a acordat până la urmă uşor penalty pentru gazde în minutul 80, la un contact în careu între Markovic şi Erico, la o fază la care mai degrabă jucătorul Academicii a faultat. Chunchukov şi-a bătut însă joc de această şansă, şutând pe lângă poartă de la punctul cu var. UTA a scăpat fără gol primit, după ce la ultima fază din prelungiri, Jutric a trimis mingea cu capul din şase metri, dar bara s-a opus! Victorie la scor de neprezentare pentru UTA, 3-0, cea mai concludentă de până acum, iar jocul arădenilor le lasă din nou speranţe suporterilor că echipa se poate bate chiar şi pentru primele şase poziţii. “Roş-albii” fac 27 de puncte, tot atâtea câte are Botoşani şi urcă pe locul 8 în Liga 1, la doar un punct distanţă de a şasea clasată, Chindia. Cu menţiunea că respectivele două formaţii se întâlnesc în meci direct, tot astăzi şi astfel pot acumula şi ele puncte în această etapă, sau cel puţin una dintre ele. Pentru arădeni ar fi convenabil un egal, rezultat care ar menţine şi mai vii speranţele de play-off, unde UTA s-ar fi înfipt cu siguranţă demult dacă îşi câştiga măcar jumătate din meciurile de acasă. Duminică ar cam fi timpul primului succes din 2021 pe “Francisc Neuman”. Vine FC Hermannstadt, una din echipele modeste ale campionatului, iar cu încă trei puncte, Antal şi colegii săi pot visa frumos! (foto: gsp.ro)

Clinceni: Vâlceanu – Dobrescu, Patriche, Jutric, Fl.Achim – Andronic, Moulin, Ventura (68 Toshev, 74 Markovic), A.Popa (68 Pashov) – D.Morar (13 Rusescu, 68 Chandarov), Chunchukov. Antrenor: Ilie Poenaru

UTA: Iacob – Tomozei (37 Roumpoulakou), Erico, Benga, Shlyakov – D.Rusu (81 Miculescu), Vorobjovas, Roșu, Oroian (46 Albu) – Antal (33 Buhăcianu), Roger (81 C.Rus). Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Horia Mladinovici – Andrei Constantinescu și Cosmin Vatamanu (toți din București). Rezervă: Sorin Costreie (Buftea)

Observator FRF: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea).