Todea, după calificarea în Cupă: ”Să prindem gustul victoriilor”

UTA merge în 16-imile Cupei României după ce a dispus cu 4-1 de Național Sebiș. E prima victorie oficială a roș-albilor cu Cristi Todea pe bancă.

”A fost un meci pe care l-am controlat, am reușit să înscriem și să ne descătușăm. E importantă această victorie pentru moralul jucătorilor noștri, dar va trebui să muncim în continuare mai mult. Rămânem modești, încă nu am realizat nimic. Într-adevăr, mergem mai departe în Cupa României, dar mai avem mult de muncă pentru a ajunge unde ne dorim. Sperăm să prindem gustul victoriilor. Vrem să continuăm pe această linie”, a spus antrenorul principal al UTA-ei.

Golurile utiste le-au semnat atacanții Daniel Florea și Marius Curtuiuș. Din păcate, primul pare ieșit din calcule pentru meciul de campionat cu Pandurii. ”Florea și Curtuiuș au avut sânge rece în fața porții, au înscris din faze de joc bine lucrate, e meritul lor. Din păcate, cu Florea sunt probleme (n.a. atacantul s-a accidentat la cap în ultima fază a primei reprize și n-a putut continua meciul). Vom vedea situația lui, am înțeles că are o lovitură urâtă. Vedem după un control amănunțit”, a comentat Todea.

Căpitanul Bătrânei Doamne a fost decisiv pentru calificarea în faza următoare a Cupei României. Marius Curtuiuș i-a oferit pasele de gol lui Daniel Florea, iar în actul doi i-a venit lui rândul să semneze ”dubla”.

”Ne-am făcut meciul ușor, am marcat destul de repede prin două execuții foarte bune ale lui Daniel Florea și am intrat mai liniștiți la pauză, cum nu s-a mai întâmplat în ultima vreme. După 3-0, istoria a fost scrisă. Au marcat și ei pentru 3-1, dar nu mai era mult timp și cred că, totuși, am controlat meciul”, a comentat Curtuiuș. (sursă: uta-arad.ro)