Titlul se îndepărtează de Arad, în finala de sub coșul fetelor! Constanța are 2-0 la general cu FCC UAV

CSM CSU Constanța s-a impus și în această seară pe teren propriu în fața lui FCC UAV Arad, în al doilea meci al finalei Ligii Naționale Getica 95 de baschet feminin, scor 88-69. Dobrogencele câștigaseră și în primul meci al finalei, disputat luni, 72-65 și au acum 2-0 la general. Dacă în primul meci arădencele nu au fost foarte departe de surpriză, în jocul de astăzi diferența a fost mult mai mare, rotația superioară și lotul mai valoros al gazdelor punându-și serios amprenta pe rezultat. De asemenea, acest al doilea meci, disputat la interval de doar două zile distanță de primul, a scos în evidență plusul de ordin fizic al gazdelor, mai proaspete. Constanța a început tare partida, iar după primul sfert conducea cu 28-15. Aradul a avut cea mai bună perioadă în sfertul al doilea, pe care l-a câștigat cu un parțial de 28-18. La pauza mare, ecartul era de numai trei puncte, 46-43 și galben-albastrele rămâneau în meci. CSM a apăsat din nou pe accelerație în sfertul trei, când s-a distanțat la 10 puncte până la finalul sfertului 3, 61-51, reușind apoi să își majoreze constant avansul, până la peste 20 de puncte!

Ghizilă a dat recital pentru gazde, americanca Easley a fost coșgheteră

Trupa lui Popov a cedat total pe final și a pierdut clar, cu 88-69 (28-15, 18-28, 15-8, 27-18). Principalele marcatoare ale Aradului au fost americanca Andie Easley, 25 de puncte, coșgheteră a meciului și cehoaica Tereza Vitulova, 17 puncte. Din păcate, doar cele două au jucat la adevărata lor valoare din tabăra arădeană, mult prea puțin pentru a rămâne măcar aproape de adversară. Dincolo, Ioana Ghizilă a pus cele mai multe puncte pe tabelă pentru CSM Constanța, 20 de puncte, index 25 (cea mai eficientă) și MVP-ul meciului. Lituanianca Miskiniene și Gabi Mărginean au mai depășit cota 10, cu câte 12, respectiv 11 puncte. Per total, diferența s-a făcut la aruncările de trei puncte, 12 (șase reușite din șapte tentative bifate de Ghizilă) Constanța și doar 7 Arad, dar și la linia de libere, unde FCC UAV a irosit jumătate din aruncări, 14 din 28!

Finala se mută, săptămâna viitoare, la Arad: meciul 3 e marți, 23 aprilie, ora 19!

Este 2-0 la general în finala LNBF, iar Constanța este la o victorie distanță de primul titlu și event din istorie, după ce a luat în premieră și Cupa României, în Sepsi Arena. Finala se mută, săptămâna viitoare, la Arad. Meciul 3 va avea loc marți, 23 aprilie, de la ora 19, iar dacă va fi nevoie partida a patra va avea loc tot în Polivalenta de pe Mureș, joi, 25 aprilie, tot de la ora 19. Dacă FCC UAV va egala situația la general cu două victorii la Arad, se va ajunge la decisiv, programat pe 29 aprilie, la Constanța. Totuși, la cum a arătat raportul de forțe din teren în seara asta, este greu de crezut că Easley și colegele sale vor putea întoarce soarta finalei. Echipa și-a depășit totuși condiția în acest sezon – profitând și de problemele de lot de la Sepsi – cu o nouă finală  de campionat. A trecut însă un deceniu de la ultimul trofeu și 11 ani de când nu a mai câștigat Aradul titlul…

Formații și marcatoare:

CSM Constanța: Ghizilă 20 (6×3), Miskiniene 12, Mărginean 11 (1×3), Higgins 10, Zivkovic 9, Jones 8 (2×3), Koizar 7 (1×3), Irimia 6 (2×3), Godri-Părău 3, Podar 2. Antrenor: Alexandru Olteanu

FCC UAV Arad: Easley 25 (3×3), Vitulova 17 (2×3), Murray 8 (1×3), Mititelu 6, Ghiță 6, Biszak 5 (1×3), Voica-Nagy 2, Fleșer, Negru, Cucu. Antrenor: Miroslav Popov

Arbitri: Alexandru Olaru (București) – Amalia Marchiș (Cluj-Napoca), Șerban Rasoga (Ploiești)