“Titlul 10” devine mai mult o Fata Morgana: Sepsi SIC are 2-0 în finala de sub coş, cu Aradul!

Baschetbalistele de la FCC UAV Arad au dat impresia, timp de două sferturi, că pot ţine piept redutabilei Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, în meciul doi al finalei Ligii Naţionale, disputat în această seară în sala covăsnencelor. După 76-61 miercuri, în prima dispută din Sepsi Arena, “galben-albastrele” au început ceva mai bine, deşi tot gazdele au fost la conducere în primele zece minute. Hadzovic şi colegele sale au ţinut aproape, 21-20, scorul primului sfert. Fetele de la Sepsi nu au mai avut prea multe aruncări deschise, iar jocul Aradului a funcţionat bine şi pe apărare în sfertul doi, când a şi condus în două rânduri, cu 22-21 şi 28-27. Doar cu Hadzovic şi Keys remarcate pe atac şi cu pivoţii rămaşi din nou datori, FCC UAV a reuşit totuşi să ţină scorul strâns, cu o triplă reuşită în ultimele secunde ale sfertului de cipriota Akathiotou, 39-38 după 20 de minute. Nimic nu anunţa ceea ce avea să se întâmple în partea a doua, atunci când Sepsi pur şi simplu s-a descătuşat în faţa unei echipe arădene debusolate de jocul excelent al amfitrioanelor. Certate probabil de Zoran Mikes la pauză, campioanele “en-titre” au intrat mult mai montate şi determinate în teren, spre deosebire de fetele lui Bulj, cu greşeli destul de mari atât în atac, cât şi în apărare. Practic, jocul s-a rupt în minutul 26, la 52-49, de aici ajungându-se la 64-51 după trei sferturi, cu doar două puncte marcate de arădence în aproape cinci minute, perioadă în care au încasat însă 12 puncte.

O primă parte bună pentru arădence, apoi demonstraţie de forţă a covăsnencelor

Cum şi Hadzovic sau Keys au obosit pe final, Sepsi demonstrând nu doar o superioritate tehnico-tactică, ci şi o pregătire fizică mai bună, Aradul a cedat total în ultimul sfert iniţiativa, iar avansul a crescut la peste 20 de puncte, ecartul maxim consemnat fiind de 24 de puncte, 81-57 în minutul 37! Sepsi a luat piciorul de pe acceleraţie în ultimele două minute, lucru de care a profitat echipa lui Bulj, pentru un scor final de 84-68 (21-20, 18-18, 25-13, 20-17). Victorie fără dubii a marilor favorite la titlu, care sunt la un pas să lege al şaselea trofeu la rând. De partea cealaltă, misiunea arădencelor devine de acum aproape imposibilă, mai mult un vis am spune noi. Cu obiectivul deja îndeplinit în acest sezon şi anume calificarea în finală, “galben-albastrele” vor încerca să obţină măcar o victorie în această finală, pentru a mai prelungi suspansul.

Finala se mută marţi, la Arad: de la ora 19, FCC UAV încearcă victoria

Meciul trei va avea loc imediat după Paşte, marţi, 26 aprilie, ora 19, la Arad, iar dacă va mai fi nevoie, se va juca şi a doua zi, tot în Polivalenta din oraşul nostru. Vă reamintim că finala Ligii Naţionale de baschet feminin se joacă după sistemul “cel mai bun din 5 meciuri”. Aradul are nouă titluri în palmares, dar ultimul datează tocmai din 2013, iar ultima victorie în faţa lui Sepsi SIC a fost consemnată în iarna lui 2015! Aşadar, hegemonia covăsnencelor este foarte aproape să continue, asta dacă FCC UAV nu va avea forţe nebănuite pentru a duce finala în decisivul de pe 30 aprilie, de la Sfântu Gheorghe şi de a-i face din nou pe suporterii arădeni să viseze frumos.

Formaţii

Sepsi: Wallace 28 (4×3), Fraser 19, Pasic 11 (2×3), Ghizilă 9 (1×3), Raber 8, Podar 7 (1×3), Cătinean 2, Pop, Croitoru, Nemeş. Rezervă: Jones. Antrenor: Zoran Mikes.

Arad: Keys 22 (1×3), Hadzovic 17 (1×3), Vitulova 10 (1×3), Sutherland 9, Akathiotou 8 (2×3), Vaida 2, Fleşer, Ghiţă, Mîrne Nagy. Rezerve: Rotariu, Vaţi, Manea. Antrenor: Bogdan Bulj.