THRILLER LA SEBIS: NATIONAL A EGALAT CUGIRUL IN PRELUNGIRI!

Naţional Sebiş şi-a redus destul de mult şansele la promovare, după egalul smuls in extremis în derby-ul de astăzi, cu Metalurgistul Cugir, scor 2-2. Deşi venea după două victorii externe şi era bine poziţionată în cursa pentru primul loc, trupa lui Adrian Abrudean a abordat cu prea multă relaxare meciul cu Cugirul, fapt care a costat-o scump. Aşa s-a făcut că Metalurgistul conducea cu 2-0 după nici un sfert de oră, prin reuşitele lui Ionuţ Radu (min.1) şi Oară (min.13). Sebişul a reacţionat repede şi a redus din handicap prin Blănaru, care a înscris în minutul 23 pentru 1-2, după o fază şnur a gazdelor. Bozian şi Mândruşcă s-au jucat cu ocaziile în prima parte, iar pauza a salvat formaţia oaspete.

Beuran a marcat în minutul 93

Deşi a presat şi a mai fost periculoasă în 2-3 rânduri, Naţional nu a reuşit să spargă zidul Metalurgistului, care a cedat când, poate, nimeni nu se mai aştepta. În al treilea minut de prelungiri, Beuran a adus egalarea şi bucuria în tabăra sebişeană, cu un gol ce ar putea însemna totuşi mult în ecuaţia luptei la promovare. Un egal până la urmă mulţumitor petru Sebiş, care a revenit după 0-2, cu un gol marcat aproape la ultima suflare şi o scoatere în decor a Cugirului, fără victorie de trei etape. “Ştili” Abrudean a folosit următoarea formulă: Şoltesz – Mînecan, Albert, Morariu, Neacșu – Blănaru, Digbeu, Bozian, Chindriș (73 Dobricean, 75 Jude), Coțan – Mîndrușcă (70 Beuran).

Abrudean: “Să devenim şi mai puternici”

Speram în victorie, dar până la urmă e bine că am egalat în prelungiri. Un rezultat care însă nu mă mulţumeşte, pentru că am avut 7 situaţii clare de a marca în prima repriză şi alte 3-4 în a doua. Am început foarte relaxaţi meciul, cu două goluri luate uşor, iar într-un meci cu o asemenea miză e greu ca mai apoi să remontezi. Nu a fost o etapă cum ne-o doream, dar şanse mai avem, băieţii trebuie să aibă încredere, iar acest egal nu trebuie să îi doboare. Dimpotrivă, trebuie să devină şi mai puternici, pentru că nimic nu e pierdut”, ne-a declarat antrenorul Sebişului, Adrian Abrudean.