Thriller cu final fericit: FCC UAV Arad a învins greu, la foto-finish, CSM Constanța!

FCC Baschet UAV Arad s-a impus la mare luptă, scor 84-82 (21-22, 17-16, 27-12, 19-32), în meciul cu CSM CSU Constanța, contând pentru etapa a 5-a a Ligii Naționale. „Galben-albastrele” veneau după dușul rece de joi, din EuroCup și oboseala acumulată și pe drumul de 2400 de kilometri, dus-întors, era un semn de îngrijorare, mai ales că echipa de la malul mării, candidată la podium în acest sezon, era mult mai proaspătă. În continuare fără Georgieva, accidentată, antrenorul sârb al gazdelor, Bogdan Bulj a rulat cam aceleași jucătoare de bază, surpriza fiind Fleșer, care a și reușit două triple importante. Cu ex-arădencele Dzombeta și Ardelean în primul 5 și două din remarcatele partidei dintr-o Polivalentă populată de vreo 7-800 de spectatori, Constanța s-a dovedit a fi o nucă extrem de tare, fiind foarte aproape de a realiza surpriza la Arad. După o primă repriză echilibrată, cu ambele formații trecând pe rând la conducere, arădencele s-au distanțat la 15 puncte în sfertul trei, 65-50, după 30 de minute și se părea că vor scăpa în câștigătoare detașate, dar jocul dezinvolt al adversarei și apărarea slabă a FCC UAV, cu o serie de aruncări reușite de trei puncte ale vizitatoarelor, au transformat finalul într-un adevărat thriller, scor 77-78 în penultimul minut! Coordonate bine de Hadzovic, „galben-albastrele” s-au mobilizat însă bine în ultimele două minute și cu sprijinul suporterilor au mers în principal pe mâna și pătrunderile americancei Madden, decisivă, iar „cartea” s-a dovedit câștigătoare. De asemenea, Akathiotou a reușit în ultimele secvențe o triplă esențială, care a descătușat echipa arădeană.

Americanca Madden, decisivă pentru galben-albastre”

Constanța a avut însă ultimul atac, când mai erau cinci secunde de joc, dar a întârziat aruncarea și Aradul a învins cu 84-82, depășind cu mare dificultate un hop greu, mai ales în contextul actual. A fost a patra victorie din tot atâtea meciuri în campionat pentru arădence, în vreme ce Constanța bifează deja a doua înfrângere din patru partide, după ce în prima rundă ceda surprinzător în fața formației din Târgu Secuiesc. Pentru FCC Baschet UAV au înscris: Madden 26, Akathiotou 19, Hadzovic 12, Racic 11, Fleșer 6, Baptiste 6 și Marjanovic 4. A mai jucat Ciotir. Pentru oaspete au înscris: Dzombeta 19 puncte, Davenport 17 puncte și 12 recuperări (double-double), Podar 14, Petrof 10, Ardelean 8, B. Fota 4, Rivers 4, Cucu 4 și Manea 2. Tot în etapa a cincea, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat clar pe terenul Rapidului, cu 90-62 și campioana se menține lider, cu punctaj maxim după cinci meciuri, 10 puncte. Aradul, neînvinsă și ea și cu un meci mai puțin disputat, ocupă locul 2, cu 8 puncte, urmată de Rapid și Hoya Târgu Secuiesc, ambele cu 7 puncte. Pentru arădence urmează încă două meciuri pe propriul teren, miercuri, ora 18:30 cu Arka Gdynia în EuroCup și sâmbătă, ora 18, cu Rapid București, în campionat.