Tenismanul arădean Marius Copil a câștigat primul trofeu al sezonului, turneul ITF de la Bacău!

Marius Copil (favorit 3, 372 ATP), beneficiar de wild-card, l-a învins astăzi pe Hernan Casanova (Argentina, 254 ATP), scor 6-3, 7-6 (4), în finala turneului ITF de la Bacău (România).  E vorba de Trofeul Dedeman & Simba Invest la tenis, competiție ITF cu premii în valoare de 25.000 dolari plus ospitalitate găzduită de baza SCM Bacău. Tenismenul arădean nu mai câștigase un titlu din luna martie a anului trecut, atunci când a cucerit tot un turneu de 25.000 de dolari, la Portimao (Portugalia), 7-5, 6-2 în finala cu rusul Alexey Vatutin. Este primul trofeu al sezonului 2023 și al optulea din carieră, la simplu. Component al echipei naționale de Cupa Davis, Copil a coborât ștacheta de la turnee challenger la turnee ITF, forțat de clasarea sa mai slabă din ultima perioadă.  În finala de la Bacău, Copil a reușit cinci ași, el răzbunându-l pe compatriotul Cezar Crețu (400 ATP), care i-a luat un singur game lui Hernan Casanova în semifinale, scor 6-0, 6-1.

„Tunarul din Carpați” ajunge la opt trofee câștigate în carieră, la simplu

Copil a acces în finală după ce a învins un alt român în semifinale, pe Filip Jianu (304 ATP), scor 6-7 (4), 6-3, 6-2. În drumul spre finală, Marius Copil a eliminat nu mai puțin de trei jucători din România. Arădeanul a trecut cu 4-6, 6-4, 6-4 de Bogdan Pavel (1763 ATP), în optimi, și cu 6-4, 6-2 de Ioan Alexandru Chiriță (1579 ATP), în sferturi. Copil a dispus în minimum de seturi de francezul William Jucha (2313 ATP), scor 6-2, 6-4, în runda inaugurală. El  a disputat și finala probei de dublu la Bacău, alături de Bogdan Pavel (România), pe care a pierdut-o în fața echipei argentiniene Hernan Casanova / Juan Pablo Paz, scor 7-6 (4), 6-7 (4), 10-8. „Tunarul din Carpați” rămâne cu 10 trofee obținute în proba de dublu.