Temerarii Arad s-au calificat în Final Four-ul Campionatului Național de baschet în fotoliu rulant

Temerarii Arad s-au calificat în Final Four-ul Campionatului Național de baschet în fotoliu rulant

Aradul a găzduit, în perioada 28–29 martie 2026, etapa a II-a a Campionatului Național de baschet în fotoliu rulant, competiție desfășurată în Sala Sporturilor „Monica Brosovszky” și organizată de Comitetul Național Paralimpic din România.

La turneu au participat patru echipe: C.S. Temerarii Arad, C.S. Comunitar Sibiu, C.S. Salvia Paralimpic 2000 Cluj-Napoca și A.C.S. Roțile Astrale Satu Mare. Pe parcursul celor două zile s-au disputat șase partide.

Rezultatele înregistrate au fost:

  • C.S. Temerarii Arad – A.C.S. Roțile Astrale Satu Mare: 75-2
  • C.S. Salvia Paralimpic 2000 Cluj-Napoca – C.S. Comunitar Sibiu: 20-42
  • A.C.S. Roțile Astrale Satu Mare – C.S. Salvia Paralimpic 2000 Cluj-Napoca: 9-39
  • C.S. Temerarii Arad – C.S. Comunitar Sibiu: 26-38
  • A.C.S. Roțile Astrale Satu Mare – C.S. Comunitar Sibiu: 10-37
  • C.S. Temerarii Arad – C.S. Salvia Paralimpic 2000 Cluj-Napoca: 53-18

În urma acestor rezultate, echipa arădeană s-a clasat pe locul 3 și a obținut calificarea în Final Four-ul competiției. Turneul final va avea loc la Brașov, în perioada 9–10 mai 2026, unde C.S. Temerarii Arad va întâlni în primul meci formația C.S. Comunitar Sibiu.