Talerista arădeană Briana Vărcuş este campioană naţională de junioare I! (FOTO)

Talerista Briana Vărcuş îşi continuă prestaţiile foarte bune din acest an, ea ţintind titlul naţional la categoria junioare I, în cadrul finalei de la Bucureşti desfăşurată în perioada 19-21 august. Îndrumată şi pregătită de Lucia Mihalache şi Attila Ciorba, talentata sportivă de la CSM Arad s-a calificat de pe locul doi în finală, cu 101 puncte din 125 posibile, ea terminând în ultimul act la egalitate cu Raveca Islai, medaliată cu bronz în proba de mixt, la Europene. Briana a câştigat barajul cu talerista de la CSA Steaua şi devine astfel campioană naţională la junioare I, după ce tot în acest an a cucerit argintul naţional la nivel de senioare! Vărcuş s-a remarcat în 2021 şi la Trofeul Carpaţi şi la etapa de Campionat Naţional, unde s-a clasat prima la junioare, cu record personal, dar şi la Cupa României, categoria junioare, competiţie desfăşurată în iulie, la Bucureşti. Acolo a cucerit medalia de aur, tot cu record personal, ducând CSM Arad pe locul trei în clasamentul pe cluburi.

Lucia Mihalache: „Un an foarte bun pentru ea, sperăm să o ţină tot aşa!”

La mijloc de septembrie urmează finala Campionatului Naţional de tineret, unde de asemenea vizează o clasare pe podium. “A fost un an foarte bun pentru ea, cu rezultate notabile pe plan intern. Este cea mai bună junioară din ţară, a terminat a doua la senioare şi are şi un 105, record personal. Sper să o ţină tot aşa şi pe viitor să ne putem bucura de alte performanţe. Are doar 17 ani şi ca vârstă corespunde categoriei junioare II”, ne-a spus “Puşa” Mihalache, preşedinte al Federaţiei Române de Tir Sportiv.