Suta de puncte, la debutul stagional! FCC UAV Arad s-a distrat cu „U” Cluj, scor 100-37

Meci fără istoric în această seară în Polivalenta arădeană, acolo unde s-a pus doar problema scorului între vicecampioana en-titre, FCC UAV Arad și tânăra formație a Universității Cluj-Napoca, într-un meci contând pentru etapa a doua a Ligii Naționale de baschet feminin. Pentru arădence, care și-au amânat meciul din runda inaugurală, cu CSM Târgoviște, a fost debutul stagional, în vreme ce clujencele au avut un start terifiant de campionat, în fața primelor două clasate din ediția trecută, Sepsi și Arad. După ce au fost spulberate în prima etapă cu 107-32 de covăsnence, „studentele” de pe Someș au încasat suta de puncte și la Arad, marcând în schimb cu cinci puncte mai mult. Nimic nu anunța, totuși, scorul fluviu de pe Mureș, după un prim sfert în care galben-albastrele s-au dezmorțit greu și au ratat destule aruncări din poziții bune. Doar cu Racic ceva mai activă în primele zece minute, Aradul conducea cu 20-11. Scorul a început să ia proporții începând din sfertul doi, atunci când echipa arădeană a început să își ia în serios rolul de mare favorită și încurajată din tribune de aproximativ 500 de suporteri – asistență numeroasă dacă ne raportăm la modesta adversară a debutului de sezon – s-a desprins decisiv încă de la pauza mare, când tabela indica 45-20.

Baptiste și Racic, remarcatele unui antrenament cu public pentru arădence

Scenariul s-a păstrat și în partea a doua, când Aradul a făcut cam ce a vrut pe teren, toate jucătoarele de bază reușind evoluții bune, cu un plus pentru americanca Baptiste și sârboaica Racic, cele două fiind și cele mai bune marcatoare. Bogdan Bulj a urmărit în special exersarea unor scheme de joc și apărări, rulând până la final aproape tot lotul avut la dispoziție (bulgăroaica Georgieva a rămas pe bancă), în ultimul sfert intrând pe teren și tinerele Roșu, Negru și Timotity, doar ultimele două nereușind să își treacă numele pe lista marcatoarelor. Chiar și așa, FCC UAV a reușit să bifeze și suta de puncte, cu un coș de trei reușit de Akathiotou când mai erau doar câteva secunde din meci, spre satisfacția publicului, scor final 100-37 (20-11, 25-9, 33-7, 22-10). Clujul și-a adus o americancă, care însă a stat doar pe bancă, iar ex-arădeanca Uiuiu a absentat și astăzi, la fel ca și cu Sepsi. O primă impresie bună și repetiție utilă a echipei arădene în vederea mult mai dificilelor confruntări ce urmează, în principal cele din EuroCup.

Marcatoare

FCC UAV: Baptiste 20, Racic 18 (3×3), Akathiotou 16 (2×3), Hadzovic 15 (3×3), Madden 12, Ciotir 7 (1×3), Marjanovic 6, Fleșer 3 (1×3), Roșu 3 (1×3).

U Cluj: Kelemen 11, Mihășan 9 (3×3), Putra 8, Santa 3 (1×3), Bota 2, Farago 2, Rus 2.