Suspendată provizoriu, Simona Halep iese din Top 10 WTA la început de 2023

Simona Halep (31 de ani) începe anul 2023 așa cum l-a încheiat pe precedentul, cu o veste nu tocmai bună. Simona Halep este suspendată provizoriu, după ce a fost testată pozitiv la un control antidoping efectuat la US Open 2022. Din cauza suspendării primite, Simona Halep părăsește TOP 10 WTA la început de 2023. Sportiva din România nu poate participa la competiții în acest moment. Pentru că nu poate evolua, de săptămâna viitoare, în noul clasament publicat de WTA, Simona Halep se va poziționa în afara primelor 10 jucătoare din lume. După începerea turneelor din Australia și Noua Zeelandă, Simona Halep a ajuns pe locul 12 în clasamentul WTA Live, fiind depășită de Madison Keys și Paula Badosa. Simona Halep a pierdut 280 de puncte deja în acest an. Sportiva ar putea coborî și mai mult în zilele următoare în clasamentul WTA Live, în funcție de rezultatele înregistrate. Halep a revenit în Top 10 WTA pe 14 august, după câștigarea turneului WTA 1000 de la Toronto, dar acum părăsește din nou elita tenisului mondial. Simona Halep nu a mai jucat niciun meci din 29 august, când a pierdut în runda inaugurală la US Open, scor 2-6, 6-0, 4-6 cu Daria Snigur din Ucraina.

Fostul lider mondial a căzut pe locul 12 în clasamentul live

După meciul respectiv a început calvarul pentru Halep, care a fost depistată pozitiv cu Roxadustat. Din cauza suspendării provizorii, Simona nu și-a mai putut apăra cele 280 de puncte câștigate anul trecut, după titlul de la WTA Melbourne, ieșind luni din Top 10 WTA în clasamentul live. Ea a rămas cu 2.381 de puncte, ajungând pe locul 12. Jucătoarele aflate în fața lui Halep în clasamentul live sunt: 1. Iga Swiatek (Polonia); 2. Ons Jabeur (Tunisia); 3. Jessica Pegula (SUA); 4. Caroline Garcia (Franța); 5. Aryna Sabalenka (Belarus); 6. Maria Sakkari (Grecia); 7. Coco Gauff (SUA); 8. Daria Kasatkina (Rusia); 9. Veronika Kudermetova (Rusia); 10. Madison Keys (SUA); 11. Paula Badosa (Spania).