SURPRIZE LA WOLFSBURG ȘI PARIS, ÎN SFERTURILE LIGII CAMPIONILOR

Aseară s-au disputat celelalte două meciuri contând pentru manșa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor. Nemţii de la Wolfsburg s-au impus cu 2-0 în fața lui Real Madrid, aceasta fiind cea mai mare surpriză a acestei ediţii de UEFA Champions League şi prima înfrângere a spaniolilor în acest sezon european. Rodriguez a deschis scorul din penalty, în minutul 18, iar Arnold a stabilit scorul final în minutul 25. Benzema s-a accidentat și a părăsit terenul înainte de pauză, iar Ronaldo și Bale nu au reușit nimic notabil. Astfel, returul de săptămâna viitoare, de pe Santiago Bernabeu, se anunță extrem de interesant.

Surpriză și la Paris, acolo unde PSG şi Manchester City au terminat la egalitate, 2-2, după un meci spectaculos, cu răsturnări de scor. Ibrahimovic a ratat un penalty în minutul 14, apoi englezii au trecut în avantaj, după reușita lui De Bruyne, minutul 36. Același Ibrahimovic s-a revanșat peste trei minute, după o eroare mare a lui Fernando. Gazdele au trecut în avantaj din minutul 59, Rabiot marcând pentru 2-1, avantaj pe care PSG nu a reușit să îl conserve, Fernandinho egalând în minutul 72, de această dată apărarea franceză fiind cea care a greșit grav.