Sub privirile lui Tocală, „galben-albastrele” au câştigat duelul universitar cu Clujul

FCC Baschet UAV Arad a câștigat cu 70-59 meciul de astăzi de pe teren propriu, cu Universitatea Cluj-Napoca, contând pentru etapa a 19-a, intermediară de campionat. A fost însă din nou o victorie conturată cu greu, după ce „studentele” de pe Someş au dat o replică foarte bună în primele două sferturi, ele conducând la pauza mare cu 35-29! Arădencele s-au mobilizat în partea a doua şi a fost nevoie de o apărare mult mai agresivă pentru a egala la 42 și 46. Două “libere” transformate de Keys au adus Aradul în avantaj după 30 de minute, scor 51-48. „Galben-albastrele” nu au primit coș timp de patru minute, în ultimul sfert și au reușit un “run” de 10 puncte, cu care s-au distanțat decisiv, la 15 lungimi. Scorul final a fost 70-59 și FCC Baschet UAV Arad obține a opta victorie la rând în LNBF. Formaţia lui Jose Araujo, pentru care a debutat şi ex-clujeanca Andreea Fleşer, se menţine lider în clasamentul Ligii Naţionale, cu 35 de puncte. Brankica Hadzovic a fost coșghetera partidei cu 21 de puncte, contribuind și cu 8 recuperări și 7 pase decisive la victorie. Andreona Keys a intrat de pe bancă și a înscris 16 puncte, iar Teodora Manea şi-a adus şi ea contribuţia cu 11 puncte.