„Studentul” Nicolae Coman s-a clasat al doilea la Grand Prix-ul atletic al Ungariei

Atletul Nicolae Marian Coman a participat zilele trecute în capitala Ungariei la concursul indoor Budapest Grand Prix, unde s-a clasat pe locul secund. Alergătorul pregătit de Gabriel Boga concurează și în acest an cu dublă legitimare CS Universitatea Arad și CSM Craiova, el trecând linia de sosire al doilea în proba de 1500 de metri. Coman a reuşit să-și îmbunătățească cel mai bun timp al debutului de sezon, oprind cronometrul la 3:49.41. Cursa a fost câștigată de Marton Papai. Ungurul a terminat în 3:42.31 și și-a stabilit un nou record personal, urmat de compatriotul Balint Szinte, şi el tot cu record personal, de 3:51.94. Atletul legitimat la clubul condus de Ovidiu Şerban se pregătește în continuare pentru Campionatul Național indoor, care se va disputa la finalul acestei luni la București dar şi pentru Campionatul Balcanic de sală pentru seniori, programat la Istanbul, în 5 martie.