Studentul american eliberat în comă de regimul de la Phenian a murit

Studentul american eliberat în comă de regimul de la Phenian a murit
Otto Warmbier, studentul american care a fost ținut prizonier de regimul de la Phenian și eliberat acum câteva zile în comă, și-a pierdut viața, informează un comunicat al familiei făcut public de un spital din Ohio. O echipă de medicii americani care l-a examinat pe studentul în comă Otto Warmbier a arătat că acesta nu prezenta „nici un semn de botulism”, așa cum au susținut autoritățile din Coreea de Nord, unde studentul a stat închis timp de 16 luni. Scanările efectuate asupra tânărului de 22 de ani, după ce a sosit la Centrul Medical din Cincinnati, indicau absența semnelor de abuz fizic în timpul detenției. Tatăl studentului american a declarat săptămâna trecută că nu există „nicio scuză” pentru modul în care Phenianul l-a tratat pe fiul său. Tânărul a fost transportat săptămâna trecută în SUA, după un an şi jumătate de detenţie în Corea de Nord, fiind eliberat din motive „umanitare”. Eliberarea sa a avut loc în urma unor intense eforturi diplomatice în culise. Warmbier a fost condamnat la 15 ani de muncă silnică de Curtea Supremă nord-coreeană, în martie 2016, după ce a mărturisit că a furat un banner cu un slogan politic dintr-un hotel din Phenian, unde fusese cazat. Diplomaţia americană a cerut Coreei de Nord să îl graţieze, considerând condamnarea excesiv de dură. Relaţiile dintre Statele Unite şi Coreea de Nord s-au tensionat şi mai mult după intrarea în funcţie a preşedintelui Donald Trump, din cauza ambiţiilor nucleare nord-coreene, interzise de ONU. Phenianul a procedat la zeci de tiruri de rachetă şi la două teste nucleare de la începutul lui 2016, cu obiectivul de a dezvolta o rachetă capabilă să lovească teritoriul american.   Sursa: digi24.ro