„Studenții” arădeni Darius Branda și Vlăduț Popa, medaliați cu aur la Cupa Mondială de gimnastică aerobică

România a cucerit două medalii de aur, una de argint şi una de bronz la Cupa Mondială de gimnastică aerobică, care s-a încheiat duminică la Sala Polivalentă din Bucureşti. CS Universitatea Arad, antrenoare Ramona Haidu, a avut doi medaliați cu aur, Darius Branda, în proba de grup și Vlăduț Popa, la dans aerobic. Branda a mai obținut un loc 4 la perechi mixte, alături de Daria Mihaiu.

Prima medalie de aur a fost obţinută în proba de grup, prin Daniel Ţavoc, Leonard Manta, Darius Branda, David Gavrilovici şi Larisa Şuiu, notaţi cu 20,233 puncte. Pe locul secund s-a clasat Italia (Francesco Sebastio, Davide Nacci, Sara Cutini, Anna Bullo, Matteo Falera), cu 19,589, podiumul fiind completat de Turcia (Mehmet Utku Cirak, Ismail Altiparmak, Ayse Onbasi, Can Sari, Ahmet Meric Turmamis), cu 18,900.

Cea de-a doua medalie de aur a fost câştigată în finala de la dans aerobic, Daria Mihaiu, Sandra Dincă, Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa, Antonio Surdu, David Gavrilovici, Claudia Ristea, Larisa Şuiu primind 17,450 puncte. Spania (Noelia Guillem, Silvia Adrian, Iria Camino, Aroa Ibanez, Laura Jimena, Martina Navarro, Jade Ruiz, Jula Sanchez) a terminat pe locul secund, cu 17,000 puncte, iar Finlanda (Nea Kivelae, Jessica Lahtonen, Mea Lauroma, Kia Oesterholm, Adeelia Koponen, Hilda Laaksonen, Nanne Teinikivi, Olivia Huiko) a terminat pe trei, cu 16,950 puncte.

La trio, România (Leonard Manta, David Gavrilovici, Claudia Ristea) a obţinut argintul, cu 19,928 puncte, fiind devansată în finală de Italia 2 (Francesco Sebastio, Davide Nacci, Sara Cutini), 20,133 puncte. Podiumul a fost completat de Franţa (Maelys Lenclos, Clara Lestruhaut, Victoria Trosset), 19,776 puncte.

În finala probei de perechi mixte primul loc a fost ocupat de Italia 2 (Matteo Falera, Lucrezia Rexhepi), cu 19,800, pe locul secund s-a clasat Ucraina (Stanislav Halaida, Anastasia Kuraşvili), cu 19,600, iar pe trei s-au clasat românii Daniel Ţavoc şi Sandra Dincă, notaţi cu 19,400. Şi locul al patrulea a fost ocupat tot de România (Daria Mihaiu, Darius Branda), cu 19,250.

La individual masculin s-a impus spaniolul Miquel Mane, cu 20,850 puncte, urmat de italienii Francesco Sebastio, 20,600 puncte, şi Davide Nacci, 20,450 puncte. Românul Daniel Ţavoc s-a clasat pe 7, cu 19,600 puncte.

Franţuzoaica Maelys Lenclos s-a impus al individual feminin, cu 20,250 puncte, urmată de ucraineanca Anastasia Kuraşvili, cu 20,150 puncte, şi de bulgăroaica Borislava Ivanova, 19,750 puncte. Aceasta a fost singura finală în care România nu a avut reprezentant. România va participa luna viitoare la Campionatele Europene din Antalya (Turcia).