„Studentele” nu au stat la discuţii cu Agronomia şi bifează a noua victorie la rând

Liderul Ligii Naționale de baschet feminin, FCC UAV Arad nu a stat la discuţii astăzi cu bucureştencele de la Agronomia, impunându-se clar pe teren propriu, scor 76-47 (21-6, 25-13, 11-16, 19-12). A fost a 18-a victorie stagională şi a noua consecutivă pentru trupa lui Jose Araujo. Startul a fost fulminant pentru “galben-albastre”, care chiar şi fără Hadzovic, accidentată, au pus pe tabelă un neverosimil 16-0, cu conturi încheiate practic de la pauza mare. Bucureştencele au dat primul coş abia în minutul 8 și scorul primului sfert spunea deja multe despre raportul de forţe, total dezechilibrat. Asta deşi în tur partida a fost mult mai disputată şi tranşată de arădence abia în ultimul sfert. Americancele Keys și Sutherland, cea din urmă cu un “double-double”, au marcat constant în această după amiază, iar Manea și Ghiță au făcut, la rândul lor, unul dintre cele mai bune meciuri de la venirea la Arad.

Urmează restanţa din secuime, apoi derby-ul de acasă cu campioana!

La ultima sirenă, diferența era de 29 de puncte în favoarea echipei de pe primul loc în LNBF, care, sâmbătă, 26 februarie, are programată restanța de la Târgu Secuiesc. Apoi, în Polivalenta arădeană vine pe 5 martie campioana ultimilor ani şi favorita la titlu şi în acest sezon, Sepsi Sfântu Gheorghe, echipă care i-a provocat Aradului singura înfrângere de până acum, din campionat. În clasament conduce FCC UAV, 37 de puncte, urmată de Sepsi SIC, 33, dar şi două meciuri mai puţin jucate decât liderul şi CSM Alexandria, 30 de puncte, cu un meci în minus faţă de Arad. (foto: Cipri Petcuţ)

Formații și marcatoare:

Arad: Keys 20 puncte, Sutherland 13, Ghiţă 12, Manea 10, Akathiotou 8, Vaida 5, Nagy 4, Fleşer 2, Vitulova 2, Rotariu.

Agronomia: Plăvițu 13 puncte, Panait 12, Șipoș 8, Kovacs 4, Cristea 4, Chițanu 2, Militaru 2, Anastasescu 2, Stănescu, Bobar.