STEAUA S-A CALIFICAT ÎN FINALA CUPEI LIGII

by Florian Popa

Steaua este prima finalistă a Cupei Ligii după ce s-a impus cu scorul de 2-0 pe terenul Astrei Giurgiu. După victoria din tur cu 1-0, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a câștigat și manșa retur și și-a asigurat locul în ultimul act al  competiției.

Steliștii nu au stat pe gânduri și au deschis repede scorul, în minutul 4, Bawab a marcat din pasa lui Marica.

Același Bawab reușește dubla pentru echipa campioană la șase minute de reluarea meciului după o centrare excelentă a lui Râpă.

Marcatorul de miercuri seara a fost dstul de mult criticat de patronul Gigi Becali în ultima perioadă, iar el a recunoscut că acest lucru nu a făcut decât să-l motiveze.

„Sunt fericit pentru goluri şi pentru victorie. Era şansa mea să demonstrez ce pot. Eu trebuie să vorbesc pe teren şi am reuşit să o fac.

Nu m-au afectat declaraţiile patronului, m-au motivat. Pe moment, unele vorbe te dor, dar apoi totul trece. Trebuie să fii tare, iar eu am caracter şi trec peste orice. Am trecut şi peste momente mai grele”, a spus Bawab la DigiSport.

Astra și Steaua se întâlnesc și sâmbătă tot la Giurgiu, în derby-ul etapei a șaptea din play-off.

În cea de-a doua semifinală, Dinamo va juca joi seara pe stadionul din Ștefan Cel Mare în compania Concordiei Chaijna, echipă care a învins cu 3-0 în turul Cupei Ligii.

Sursa: b1.ro