START RATAT ÎN PRELIMINARII: ROMÂNIA – MUNTENEGRU 1-1

România și Muntenegru au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima etapă a Grupei E din preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Adi Popa a deschis scorul în minutul 85, la 9 minute de când intrase pe teren din postura de rezervă, iar Stevan Jovetic a egalat în minutul 87. Tricolorii puteau chiar să câștige la debutul lui Christoph Daum ca selecționer al României, dar în al 7-lea minut de prelungiri Nicușor Stanciu a șutat peste poartă dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault dur asupra lui Keșeru.
Primele emoții au venit pe un contraatac al oaspeților, rezolvat însă de ieșirea lui Pantilimon, care l-a blocat pe Beciraj cu un tackling excelent (5). Săpunaru a trimis tare în plasa laterală (7), înainte de cea mai clară ocazie a tricolorilor – portarul Bozovic a respins șutul lui Florin Andone, la mijlocul primei reprize (21). Oaspeții au mai amenințat prin Jovetic și Vesovic, dar șutul celui din urmă a fost respins de Filip (32).
În partea secundă, Stanciu i-a amenințat și el pe muntenegreni din lovitura liberă, dar portarul Bozovic a plonjat și a scos în corner (62). Apoi, Moți a prelungit după un corner, dar Stancu și Bicfalvi n-au ajuns la minge (72), iar ultimul a fost schimbat imediat cu Adi Popa. Mutarea noului selecționer a dat roade și mijlocașul Stelei a deschis scorul din pasa lui Stanciu (85), la 9 minute de la intrarea pe teren.
Două minute a durat avantajul tricolorilor – Jovetic a egalat în urma unei faze fixe. S-au dictat 5 minute de prelungiri, iar în ultimul România a obținut o lovitură de la 11 metri, după un fault foarte dur al lui Vukcevic asupra lui Keșeru – și el intrat pe final. Stanciu a șutat, însă, peste poartă, iar scorul final a fost 1-1 și Danemarca rămâne lider solitar în Grupa E a preliminariilor CM 2018, urmată de Kazahstan, Polonia, Muntenegru și România, toate cu un singur punct. Ultima e Armenia, care a pierdut cu danezii (0-1).
Sursă: digisport.ro