Start furtunos, final în genunchi: UTA a scos un egal cu CSU Craiova și riscă să încheie anul pe loc de baraj!

UTA a remizat astăzi, scor 2-2, cu Universitatea Craiova, în ultimul meci din acest an. „Roș-albii” au început perfect meciul de pe Cluj Arena, contând pentru etapa a 21-a a SuperLigii, au condus cu 2-0 încă din minutul 7, după reușita lui Micovschi și autogolul lui Silva și se părea că utiștii pot încheia anul cu o victorie importantă. În minutul 3, Rodrigues a intrat în careu și a trimis în centru pentru Cooper, italianul a ratat șutul, care s-a dus însă norocos la Micovschi, iar acesta a înscris din apropiere cu poarta goală. Peste patru minute, tabela arăta deja 2-0! Cooper a interceptat un balon în jumătatea adversă, a avansat în careu, de unde a trimis o pasă perfectă peste Popescu, iar Raul Silva și-a înscris în proprie poartă în încercarea de a-l bloca pe Micovschi. Ambele echipe au pierdut câte un jucător important în primele 20 de minute: Micovschi și Screciu au ieșit accidentați. Prima ocazie mare a Universității a venit abia în minutul 26, când Mitriță i-a pasat în careu lui Kurtic, slovenul l-a depășit pe Conte și a scăpat singur cu Iacob, însă căpitanul UTA-ei a intervenit excelent și a respins șutul. Brazilianul Freitas a lovit bara laterală a porții lui Popescu, din lovitură liberă, în minutul 30, iar apoi Iacob a intervenit din nou providențial în minutul 36, la șutul bun al lui Markovic de la marginea careului.

2-0 în minutul 7, apoi golul anulat de 3-0 i-a trezit pe olteni!

În minutul 40, la capătul unei faze lucrate de Stahl și Pop, Freitas l-a învins pe Popescu cu un șut frumos de la distanță, însă reușita a fost anulată după o lungă verificare în camera VAR, pentru un offside la Stahl. Acela a fost și un moment psihologic, asta pentru că în prelungirile reprizei, Craiova a reintrat în meci: Mitriță i-a pasat lui Bancu în careu, iar fundașul l-a învins pe Iacob cu un șut la colțul lung. Oltenii au fost aproape de egalare la ultima fază a reprizei, când Benga, aflat într-un duel cu Silva, a deviat balonul cu genunchiul spre propria poartă, dar excelentul Iacob a fost pe fază și a prins mingea. În minutul 52, Universitatea a primit penalty, după un fault comis de Abeid în careu asupra lui Căpățînă, însă Kurtic a irosit cu nonșalanță lovitura de la 11 metri, trimițând în transversală. Până la urmă, egalarea a venit cumva logic la ce s-a jucat: în minutul 76, Mitriță a prins un șut destul de slab din afara careului, dar deviat nefericit în plasă de Stolnik.

UTA a cedat total inițiativa în partea a doua, dar a scăpat de înfrângere

UTA nu a mai contat în atac în partea a doua, s-a apărat aglomerat, iar atacurile ca la handbal ale oltenilor nu au adus și golul victoriei, nou intrații Ivan și Kolijc fiind neinspirați în fața porții. Un egal ce nu mulțumește probabil nicio echipă, UTA văzându-se câștigătoare la 3-0, cu acel gol anulat de VAR și oltenii regretând acel penalty ratat la 2-1. UTA urcă intermediar pe 12, dar dacă Voluntari nu pierde cu Dinamo poate încheia anul chiar pe 13, adică loc de baraj. Rednic nu e în grafic, ca și clasare, dar clasamentul e strâns și orice se poate întâmpla până la finele sezonului regulat. Urmează vacanța de iarnă, astfel că următorul meci oficial al „roș-albilor” va fi cel din etapa a 22-a, în deplasare cu FCSB, care se va disputa luni, 22 ianuarie.

UTA: Fl. Iacob – Stolnik, Conte, Benga – Rodrigues, Cr. Mihai, Freitas (Marku 56), Abeid – R. Pop (Fabry 56), Cooper (Căpușă 84), Micovschi (Stahl 19, Omondi 56). Antrenor: Mircea Rednic

Craiova: L. Popescu – Căpățînă, Screciu (Mateiu 13), Raul Silva, Bancu – Kurtic (Houri 68), Al. Crețu – Danciu (A. Trică 62), Roguljic (Ivan 62), Mitriță – Markovic (Koljic 62). Antrenor: Ivaylo Petev

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Ferencz Tunyogi (Zalău), Adrian Vornicu (Iași).  Camera VAR: Horațiu Feșnic și Doru Lucaciu (ambii din Cluj)

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău). Observator LPF: Adrian Pitu (Constanța)