Stanciu şi Hagi, remarcaţi într-un meci de Europa League arbitrat de Haţegan

Fotbaliştii români Nicolae Stanciu şi Ianis Hagi s-au numărat printre protagoniştii meciului dintre Slavia Praga şi Glasgow Rangers, terminat la egalitate, 1-1, joi seara, în capitala Cehiei, în prima manşă a optimilor de finală ale Europa League. Stanciu a deschis scorul în min. 7, cu un şut superb în diagonală, care l-a surprins pe portarul McGregor. Internaţionalul român a fost aproape de a repeta execuţia în min. 34, dar mingea a trecut pe lângă ţintă. Rangers a egalat în min. 36, prin fundaşul suedez Helander, care a îndeplinit o simplă formalitate la mingea centrată în faţa porţii de Hagi. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu arădeanu Ovidiu Haţegan la centru.

Portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan, care a smuls un egal pe ”Old Trafford” cu Manchester United, 1-1. ”Diavolii roşii” au deschis scorul prin Amad Diallo (50), dar rossoneri au egalat în minutele adiţionale (90+2), prin fundaşul danez Kjaer. United a avut şi o bară, prin Maguire (38). Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă pe teren propriu de Villarreal cu scorul de 2-0, iar Ajax a făcut un pas mare spre sferturile de finală, prin victoria la scor de forfait cu Young Boys Berna, 3-0.