Speranţele tenisului de masă arădean s-au remarcat la concursul internaţional de la Dumbrăviţa

Secţia de tenis  de masă a CSM Arad performează şi la nivel juvenil, tinerii sportivi pregătiţi de Cristian Dodean întorcându-se cu rezultate notabile de la concursul internaţional „Dumbrăviţa Championships Trophy 2022”, desfăşurat timp de patru zile (23-26 iunie), de joi până duminică. Aşadar, cei şase sportivi de pe Mureş au obţinut următoarele rezultate în judeţul vecin: Maya Madar, locul 3 individual şi pe echipe la categoria U11 fete; Milan Berki, locul 3 pe echipe la categoria U11 băieţi; Ionuţ Mortasifu, locul 2 pe echipe şi locul 5 la individual la categoria U13 băieţi; Daria Măguran şi Angela Morar, locul 3 pe echipe la categoria U13 fete; Daria Măguran, locul 7 la individual la U13 fete; Norbert Boka, locul 6 la individual şi pe echipe la categoria U15 băieţi; Daria Măguran şi Angela Morar, locul 3 pe echipe la U15 fete.

„A fost un ritm infernal, jucându-se trei zile de dimineaţa, de la ora 8 până seara. Mă bucur pentru copii, nivelul competiţiei a fost bun, cu mulţi copii la start şi îi felicit pentru rezultate”, spune Cristi Dodean. Şi cei mai mici dintre sportivi au participat zilele trecute la Cupa României şi Paleta de Argint. Sergiu Bej, 9 ani, s-a calificat în primii 16 sportivi la categoria U10, Ianis Clenciu, 8 ani, a acces în primii 32, iar Dominik Kaposzta a evoluat în grupele de calificare.