Spectaculoasa Atalanta este revelaţia Ligii Campionilor

Atalanta Bergamo a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri, după ce a învins-o pe Valencia cu scorul de 4-1 (2-0), la Milano, în prima manşă a optimilor. Italienii au condus cu 4-0, prin golurile marcate de Hans Hateboer (16, 63), Josip Ilicic (42) şi Remo Freuler (57), şi doar reuşita lui Denis Cerîşev (66) o mai ţine pe Valencia în cărţile pentru calificare.

Debutanta Atalanta a început ezitant prima sa experienţă în Champions League, cu trei înfrângeri consecutive în grupă, dar este acum aproape de o performanţă remarcabilă, calificarea în sferturi. Manşa secundă se va juca în data de 10 martie, la Valencia.

Într-un alt meci din optimi, Tottenham Hotspur, finalista ediţiei trecute, a fost învinsă de formaţia germană RB Leipzig cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, la Londra, în prima manşă. Nemţii au obţinut o victorie meritată, prin golul înscris de Timo Werner (58 – penalty).

Manşa secundă se va juca în Germania, pe 10 martie.