EXCLUSIV SPECTACOL PE DOUA ROTI LA ARAD: FRANCEZUL THOMAS CHAREYRE A CASTIGAT ETAPA MONDIALA DE SUPERMOTO

Aradul a găzduit în acest week-end un eveniment de top în lumea sporturilor cu motor, a doua etapă din cadrul Campionatului Mondial de Supermoto. Este pentru a treia oară când acest spectaculos mix între viteză pe circuit şi motocros ajunge în România, după Bucureşti 2003 şi din nou Arad, în 2004. Practic, spectacolul pe două roţi s-a întors după 10 ani în oraşul nostru, iar acest lucru s-a datorat în principal trioului Sorin Trăistaru, prin clubul organizator CS Arici Supermoto şi “frumoşilor nebuni” Cristian Mureşan, preşedinte al Federaţiei Române de Motociclism şi Călin Mureşan, proprietarul circuitului Vik Power. Iubitorii sporturilor cu motor nu aveau cum să rateze un asemenea regal, arădenii şi în general amatorii de motociclism din vestul ţării fiind prezenţi cu sutele la etapa mondială de la Arad.

Finlandezul Hermunen şi italianul Lazzarini au completat podiumul la S1

Trecând la competiţia propriu-zisă, să spunem că francezul Thomas Chareyre a câştigat, astăzi, etapa Campionatului Mondial de Supermoto. În clasamentul general S1, valabil după cele două manşe ale etapei, riderul din Hexagon a acumulat în total 47 de puncte, fiind urmat pe podium de finlandezul Mauno Hermunen, 43 de puncte şi italianul Ivan Lazzarini, 40 de puncte. Prima manşă a fost o „afacere” în familie, fraţii Chareyre, Thomas şi Adrien clasându-se pe primele două locuri, urmaţi de Lazzarini şi Hermunen, cel din urmă câştigând manşa secundă, urmat în Top 3 de Thomas Chareyre şi Lazzarini. Câştigătorul etapei de la Arad, Thomas Chareyre, este campion mondial la S1 în 2010 şi 2012.

Sorin Trăistaru a fost la înălţime: locul 10 petru riderul arădean

De remarcat şi performanţa arădeanului Sorin “Ariciu” Trăistaru, care pe lângă ingrata misiune de a organiza această etapă, a reuşit şi un concurs foarte bun. Beneficiar al unui wild-card, Trăistaru a terminat pe 10 în prima manşă şi pe 9 în cea de-a doua, clasându-se în ierarhia generală a etapei pe locul 10, cu 23 de puncte. Riderul din oraşul nostru a cucerit precedentele trei ediţii ale Campionatului Naţional de Supermoto, iar anul trecut s-a clasat pe locul 3 în Campionatul European. Celălalt reprezentant al României în etapa mondială S1 de la Arad, Andre Gregoire, a terminat pe locul 11 în clasamentul general, cu 20 de puncte.

Olandezul Vermeulen a câştigat etapa europeană, la S2

La clasa SM2, unde s-a concurat pentru Campionatul European, s-a impus în clasamentul general olandezul Devon Vermeulen, 50 de puncte, urmat pe podium de italianul Yuri Guardala, 44 de puncte şi finlandezul Toni Klem, 38 de puncte. România a fost reprezentată de timişoreanul Vlad Neaga, pe 16 în clasamentul general al etapei, cu 12 puncte. La clasa SM3 a câştigat turcul Pak Asrin Rodi, 50 de puncte, urmat de bulgarii Ivelin Manev şi Borislav Stoimenov, cu 44, respectiv 40 de puncte. La SM85, concurs rezervat juniorilor, s-a impus bulgarul Halmi Hakan, 50 de puncte, urmat de danezul Simon Winter şi turcul Oncu Can, ambii cu 42 de puncte. Tânărul rider arădean Andrei Filimon a încheiat pe locul 9, ultimul, el abandonând în manşa secundă, după un loc 9 în prima manşă.