SPECTACOL ÎN SFERTURILE EUROPA LEAGUE. VEZI REZULTATELE

Manşa tur a sferturilor Europa League s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Echipele au lăsat garda jos şi au oferit un spectacol frumos, atipic pentru fazele finale ale unei competiţii în care miza este foarte mare.

Derby-ul serii s-a jucat la Dortmund, unde Klopp s-a întors din postura de adversar, în timp ce Mircea Lucescu a făcut un mare pas spre careul de aşi al competiţiei, învingând în deplasare, scor 2-1. Sevilla, specialista competiţiei, a luat la rândul ei o opţiune clară pentru calificare.

Dortmund – Liverpool 1-1 (Hummels’48/ Origi ’36)

Bilbao – Sevilla 1-2 (Aduriz ’48/ Kolodziejczak ’56, Iborra ’84)

Villarreal – Sparta Praga 2-1 (Bakambu ‘3 şi ’63/ Brabec ’45+4)

Braga – Şahtior 1-2 (Eduardo’ 89/ Rakitsky ’45, Ferreyra ’75)

Returul sferturilor din Europa League:

Joi, 14 aprilie 2015, ora 22:05:

Şahtior Doneţk – Braga
Sparta Praga – Villarreal
Sevilla – Athletic Bilbao
Liverpool – Dortmund

Meciurile din sferturile de finală se vor disputa tur-retur, pe 7 şi 14 aprilie. Primele echipe extrase din urne vor juca partidele tur pe teren propriu.

Pe 15 aprilie vom afla duelurile din semifinale. Meciurile din penultimul act se vor disputa pe 28 aprilie şi 5 mai.