Consiliul Județean Arad începe demersurile pentru refacerea completă a spațiului pietonal și a zonei de acces din fața sediului instituției. Decizia de a reabilita această zonă vine ca urmare a succesului înregistrat cu amenajarea Parcului Bujor Buda, din fața Hotelului Continental, proiect în care Consiliul Județean a atras alături de el companii și ONG-uri cu un mare simț al răspunderii față de spațiul arădean.
Actualul proiect care va fi supus aprobării consilierilor județeni are în vedere o suprafață de 1.308 metri pătrați. În prezent, zona din fața instituției este acoperită aproape în întregime de asfalt și pavaj.
Noua amenajare va aduce în fața Consiliului Județean mult mai multă verdeață. Spațiile verzi vor fi reconfigurate, vor fi plantate specii de plante rezistente și se va instala un sistem automat de irigații. În plus, zonele verzi vor fi folosite pentru a ajuta la absorbția naturală a apei de ploaie.
Proiectul pune un accent deosebit pe utilitate și accesul facil al persoanelor care vor veni în piațetă. Pentru siguranța pe timp de noapte, se va monta un sistem modern de iluminat public cu leduri, alimentat cu energie solară. Toate obstacolele de pe trasee vor fi eliminate pentru ca persoanele în scaun cu rotile sau părinții cu cărucioare să se poată deplasa fără probleme. Spațiul va fi dotat cu bănci noi pentru odihnă, iar designul va bloca accesul mașinilor care nu au dreptul să parcheze pe esplanadă. Prin aceste lucrări, zona își păstrează rolul de piațetă publică, dar devine un loc mai primitor, mai curat și mai accesibil pentru toți locuitorii orașului.
Spațiul din fața CJA va fi refăcută complet: spații verzi, irigații, iluminat solar și bănci noi