Spania și-a urmărit interesul și i-a trimis pe nemți acasă! Japonia și Marocul, surprizele din optimi

După Danemarca, alte două selecționate cu pretenții de faze finale la Cupa Mondială de fotbal din Qatar au plecat acasă. Belgia a jucat slab și cu Croația, iar remiza albă o scoate din cursa pentru trofeul suprem încă din faza grupelor. Marocul și-a văzut de treabă cu Canada și este câștigătoarea surprinzătoare a grupei F. În schimb, ultima rundă din grupa E a generat o adevărată nebunie, cu emoții și răsturnări de scor. De ce le-a fost frică nemților nu au scăpat, Spania cedând în fața Japoniei pentru a evita Croația în optimi și eventual Brazilia în sferturi. Ibericilor le-a convenit mai mult Marocul și un traseu mai simplu spre marele trofeu, doar că au făcut-o cu o strategie bine gândită. Au condus la pauză, pentru a tăia elanul Germaniei de a da goluri (cu o victorie în fața celor din Costa Rica la 8 goluri diferență ar fi lăsat Spania acasă) și apoi în repriza a doua le-au permis niponilor să întoarcă rezultatul, însă cu un gol doi neregulamentar, mingea ieșind clar cu toată circumferința din teren sub ochii tehnologiei VAR. La un moment dat părea să asistăm la un joc al nervilor tari, ce ducea mai mult spre șah, pentru că și Germania era condusă cu 2-1 de Costa Rica, iar la acest rezultat Spania era și ea scoasă din competiție.

Germania a iertat-o pe Spania și o menține în cursa pentru trofeu, Belgia pleacă și ea acasă!

Nemții s-au respectat însă și i-au iertat pe spanioli, câștigând și menținând trupa lui Luis Enrique la  Mondial. Japonia câștigă nesperat grupa, iar Spania termină a doua, exact scenariul pe care și-l dorea. Thomas Muller a anunțat la final că a fost ultimul său meci pentru națională, iar Roberto Martinez (49 de ani) și-a anuțat demisia de la cârma belgienilor. Pentru nemți a fost a doua eliminare consecutivă din faza grupelor la un Mondial (în premieră în istorie), după cel din Rusia. Atunci, Suedia și Mexic i-au luat fața Germaniei. S-a scris istorie la meciul Germaniei contra celor din Costa Rica, pentru prima dată în istoria turneului final, organizat o dată la fiecare patru ani din 1930 încoace, o partidă fiind arbitrată de către o brigadă feminină. Franțuzoaica Stephanie Frappart (38 de ani) a condus meciul de la centru, ajutată la tușă de brazilianca Neuza Back și Karen Diaz Medina, din Mexic. Cel de-al patrulea oficial a fost hondurianul Said Martinez.