SORANA CIRSTEA – ANA IVANOVIC, IN PRIMUL TUR LA CINCINNATI. HALEP DIRECT IN TURUL DOI

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea are parte de o adversară foarte dificilă în runda inaugurală a turneului WTA de la Cincinnati (Ohio/SUA), dotat cu premii totale de 2.567.000 dolari, sârboaica Ana Ivanovic, a noua favorită a competiției.

Sorana (24 ani, 36 WTA) este condusă de Ivanovic (26 ani, 10 WTA) cu 2-0 în meciurile directe din circuitul WTA, după victoriile de la Australian Open, în 2008, în primul tur, cu 7-5, 6-3, și de la Linz, în 2010, 6-2, 6-0 în primul tur. Cîrstea a câștigat totuși în fața sârboaicei, anul acesta, în meciul de baraj pentru Grupa a II-a Mondială a Fed Cup, la București, cu 3-6, 6-1, 6-2.

Simona Halep revine pe terenul de tenis după o pauză aproape o lună, fiind a doua favorită la simplu, astfel că va intra direct în turul secund, urmând să joace împotriva câștigătoarea dintre Kirsten Flipkens (Belgia) și o jucătoare venită din calificări. La ediția de anul trecut, Halep a ajuns până în sferturile turneului de la Cincinnati.

Alte trei românce iau startul în calificări, Irina Begu, Monica Niculescu și Alexandra Dulgheru. Begu (23 ani, 63 WTA) o va înfrunta pe ”veterana” japoneză Kimiko Date-Krumm (89 WTA), care are 20 de ani în plus față de româncă, acesta fiind primul lor meci direct. Monica Niculescu (26 ani, 64 WTA) o are ca adversară pe tânăra croată Donna Vekic (18 ani, 80 WTA), în timp ce Dulgheru (25 ani, 91 WTA) va da piept cu americanca Varvara Lepchenko (28 ani, 46 WTA), în fața căreia a câștigat singurul meci direct, anul trecut, în primul tur la US Open, cu 6-7 (7), 6-2, 7-6 (5).

Sursă: AGERPRES