Sorana Cîrstea a ajuns în turul 3 la Wimbledon, după ce a eliminat-o pe Victoria Azarenka

by Andreea Radu

Sorana Cîrstea (45 WTA, 31 de ani) a învins-o pe Victoria Azarenka (14 WTA, 31 de ani), scor 7-6, 3-6, 6-4, în turul doi de la Wimbledon, în două ore şi 18 minute. În turul trei, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre britanica Emma Răducanu, locul 338 WTA, şi sportiva cehă Marketa Vondrousova, locul 42 WTA.
Pentru Sorana Cîrstea este a patra prezenţă în turul trei, cea mai bună performanţă a sa la Wimbledon. Ultima dată, ea a mai jucat în turul trei în 2017.
Prin calificarea în turul trei, românca şi-a asigurat un premiu de 115.000 lire sterline şi 130 de puncte. Cu un prim set extrem de disputat care a durat aproape o oră, Sorana a reușit și s-a impus la tie-break.
În setul al doilea, Azarenka a dominat-o pe jucătoarea româncă, reușind mai multe lovituri decisive decât Sorana. Din păcate, Sorana Cîrstea a avut 5 mingi de break, dar le-a pierdut pe toate.
A urmat decisivul, unde Sorana și-a îmbunătățit jocul și a învins-o pe Azarenka.