Șoimii Șimand va juca un baraj pentru accederea în Liga Elitelor U19 la futsal

Înfrângerea din ultima rundă a seriei de vest, 4-5 la Timișoara, coroborată cu victoria CSM Deva în confruntarea cu concitadina ACS West, scor 3-2, au făcut ca ACS Șoimii Șimand să piardă fotoliul de lider și implicit calificarea directă în Liga Elitelor Under 19 la futsal. Elevii lui Daniel Mărcuș și Dumitru Buruiană conduceau cu 4-1 la pauză, după „dubla” lui Cordoș și reușietele lui Trif și Tomuță. Repriza secundă a aparținut formației de pe Bega, care a întors spectaculos soarta meciului. Elevii lui Daniel Mărcuș au ocupat locul secund, cu 10 puncte, după trei succese, o remiză și două eșecuri, la două puncte în urma CSM Deva.

Vor înfrunta CSM Târgu Mureș tur-retur, în luna ianuarie

La Timișoara, șimăndanii au jucat în formula: Florin Năstase – Andrei Cordoș, Darius Găleancu, Andrei Trif, Raul Tomuță, Dominic Cheta, Andrei Nădăban, Eduard Prohammer. Pentru accederea în Liga Elitelor U19, arădenii vor evolua într-un baraj tur-retur în luna ianuarie, cu CSM Târgu Mureș, ocupanta locului doi în seria a IV-a. În ediția trecută, ACS Șoimii Șimand au trecut de grupele preliminare în Campionatul Național Under 19 de futsal, în Liga Elitelor ocupând locul 4 în seria a II-a, fără punct câștigat.